#SprawiedliwiPamietamy Upamiętniamy bohaterskich Polaków, którzy ratowali Żydów. Dołącz do AKCJI!

/ GPC

  

"Gazeta Polska Codziennie" rozpoczyna akcję #SprawiedliwiPamietamy, a w niej cykl tekstów, które przywoływać mają historie bohaterskich polskich rodzin. Czytelnicy proszeni są o wysyłanie świadectw o Polakach, którzy ratowali Żydów. Będą one publikowane na łamach "GPC".

Tylko w Polsce, w czasie II wojny światowej, za podanie Żydowi kromki chleba groziła śmierć. Nie tylko osobie, która pomagała, ale też całej jej rodzinie.

A jednak szlachetnych postaw Polaków nie brakowało. Ci, którzy zostali nagrodzeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem, to jak mówił Tomasz Strzembosz, który dokumentował te historie, „wierzchołek góry lodowej”.

Według danych sprzed dwóch lat izraelski Instytut odznaczył 6620 Polaków. Historycy i dokumentaliści nie mają wątpliwości, że osób takich było kilkakrotnie więcej.

Często w pomoc jednemu Żydowi angażowało się kilka rodzin, więc czasem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Wystarczy wspomnieć żyjącą wciąż Żydówkę, Stellę Zylbersztajn Tzur. Kobieta w swej książce „Suppose It Was Our Child”, (tł.: a gdyby to było nasze dziecko) opisuje, że jej życie uratowało aż 65 Polaków.

Warto pamiętać, że na osoby, które denuncjowały Żydów niemieckiemu aparatowi zagłady, polskie władze podziemne wydawały wyroki śmierci…

źródło: GPC

Podziel się znaną Ci historią lub świadectwem o Polakach, którzy ratowali Żydów. Wyślij tekst i dołącz archiwalne zdjęcie na adres Sprawiedliwipamietamy@swsmedia.pl lub drogą tradycyjną na adres:

Gazeta Polska Codziennie

ul. Filtrowa 63/43

02-056 Warszawa

Z DOPISKIEM: Sprawiedliwi Pamiętamy

Materiały będą publikowane na łamach „Codziennej”, oraz na Twitterze pod hasztagiem #SprawiedliwiPamietamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: GPC,
Tagi

Wczytuję komentarze...

Upały w USA. Są ofiary śmiertelne

Nowy Jork; zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/BruceEmmerling

  

Niemal połowę Stanów Zjednoczonych ogarnęła w weekend fala upałów. Nawiedziła obszary od środkowej części kraju po Nowy Jork i inne stany wschodniego wybrzeża. Odnotowano już co najmniej sześć zgonów z powodu wysokich temperatur.

Jedną z ofiar jest były zawodnik nowojorskiego klubu futbolu amerykańskiego Giants, 32-letni Mitch Petrus. Zdobywca Super Bowl w roku 2012 zmarł na udar cieplny w stanie Arkansas. Cztery kolejne ofiary upałów pochodziły ze stanu Maryland, a jedna z Arizony.

Według meteorologów najdotkliwiej odczują skutki upałów mieszkańcy wschodniego wybrzeża. Temperatura ma osiągnąć w weekend ok. 38 st. Celsjusza, a odczuwalna, z uwzględnieniem czynnika wilgotności, przekroczy nawet 43–46 stopni.

W Nowym Jorku w sobotę ok. godz. 16 czasu miejscowego było ok. 36 stopni.

- Temperatury w naszym mieście mogą być najwyższe od wielu lat. Traktujmy to poważnie

 – ostrzegł burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio na Twitterze.

Dla osób, które w swych domach nie mają klimatyzacji, przygotowano w Nowym Jorku 500 specjalnych chłodzonych pomieszczeń. Mają być otwarte od 8 do 17. Dłużej niż zwykle czynne są baseny – od godz. 11 do 20, a plaże od 10 do 19.

Od piątku do niedzieli miejski departament ochrony środowiska uruchamia dla pieszych przenośne "fontanny" wody pitnej.

Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi upałami i zalecenia, jak się przed nimi chronić, ogłosiły władze regionów poczynając od Środkowego Zachodu po większość stanów na wschodnie kraju. Zarządzenia w sprawie lokalnego stanu nadzwyczajnego wydali m.in. burmistrzowie Baltimore, Bostonu, Filadelfii i Waszyngtonu.

Wysokie temperatury nie oszczędzają nawet wysuniętych bardziej na północ regionów USA, w tym Nowej Anglii. W Bostonie ma być blisko 39 st. Celsjusza. W ciągu ostatnich 150 lat zdarzyło się to tylko 25 razy.

Jednocześnie w mediach pojawiają się apele o ostrożność i rozwagę. Przypomniano, że w tym roku zmarło już w USA 21 dzieci pozostawionych w rozgrzanych od upałów samochodach. Pojawiają się także apele, aby nie pozostawiać w nich zwierząt.

Jeden z chicagowskich szpitali przeprowadził eksperyment wykazujący, że temperatura w zamkniętym samochodzie wzrosła w ciągu pół godziny z 35 do ponad 51 stopni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl