#SprawiedliwiPamietamy Upamiętniamy bohaterskich Polaków, którzy ratowali Żydów. Dołącz do AKCJI!

/ GPC

  

"Gazeta Polska Codziennie" rozpoczyna akcję #SprawiedliwiPamietamy, a w niej cykl tekstów, które przywoływać mają historie bohaterskich polskich rodzin. Czytelnicy proszeni są o wysyłanie świadectw o Polakach, którzy ratowali Żydów. Będą one publikowane na łamach "GPC".

Tylko w Polsce, w czasie II wojny światowej, za podanie Żydowi kromki chleba groziła śmierć. Nie tylko osobie, która pomagała, ale też całej jej rodzinie.

A jednak szlachetnych postaw Polaków nie brakowało. Ci, którzy zostali nagrodzeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem, to jak mówił Tomasz Strzembosz, który dokumentował te historie, „wierzchołek góry lodowej”.

Według danych sprzed dwóch lat izraelski Instytut odznaczył 6620 Polaków. Historycy i dokumentaliści nie mają wątpliwości, że osób takich było kilkakrotnie więcej.

Często w pomoc jednemu Żydowi angażowało się kilka rodzin, więc czasem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Wystarczy wspomnieć żyjącą wciąż Żydówkę, Stellę Zylbersztajn Tzur. Kobieta w swej książce „Suppose It Was Our Child”, (tł.: a gdyby to było nasze dziecko) opisuje, że jej życie uratowało aż 65 Polaków.

Warto pamiętać, że na osoby, które denuncjowały Żydów niemieckiemu aparatowi zagłady, polskie władze podziemne wydawały wyroki śmierci…

źródło: GPC

Podziel się znaną Ci historią lub świadectwem o Polakach, którzy ratowali Żydów. Wyślij tekst i dołącz archiwalne zdjęcie na adres Sprawiedliwipamietamy@swsmedia.pl lub drogą tradycyjną na adres:

Gazeta Polska Codziennie

ul. Filtrowa 63/43

02-056 Warszawa

Z DOPISKIEM: Sprawiedliwi Pamiętamy

Materiały będą publikowane na łamach „Codziennej”, oraz na Twitterze pod hasztagiem #SprawiedliwiPamietamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: GPC,
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiarami obywatele kilkunastu państw

/ Republika

  

Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Według władz Sri Lanki w atakach zginęło 39 cudzoziemców, a 28 zostało rannych.

Władze Wielkiej Brytanii wiedzą o ośmiu zabitych obywatelach tego państwa. Wśród ofiar jest Brytyjka wraz synem i córką, którzy zginęli, kiedy jedli śniadanie w hotelu Shangri-La. Sri Lanka to popularne miejsce spędzania wakacji wśród Brytyjczyków.

W atakach zginęło troje dzieci 46-letniego Andersa Holcha Povlsena - duńskiego biznesmena, uznawanego za najbogatszego człowieka kraju. Szwedzka gazeta "Aftonbladet" podała, że Povlsen wraz z małżonką i czwórką dzieci spędzał wakacje na Sri Lance. MSZ Danii potwierdziło, że w atakach zginęło trzech jej obywateli.

W atakach zginęło dwóch obywateli Hiszpanii - w wieku 31 i 32 lat. Para była na wakacjach na Sri Lance. Poinformował o tym agencję EFE burmistrz miejscowości Pontecesures w północnej Hiszpanii. Hiszpańskie MSZ potwierdziło, że zginęło dwóch jej obywateli.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że zginęło dwóch australijskich obywateli, a dwóch zostało rannych. Zabici to członkowie tej samej rodziny.

Również USA potwierdziły, że w wybuchach zginęło "kilku" jej obywateli. Wśród zabitych jest Dieter Kowalski, który przybył na Sri Lankę w celach zawodowych. Mężczyzna zginął zaraz po przybyciu do hotelu.

Wśród ofiar jest pięciu przedstawicieli indyjskiej partii politycznej, Janata Dal Secular - poinformował przedstawiciel rządu. Dwóch członków grupy, która udała się na Sri Lankę w czasie przerwy w trwających w Indiach wyborach, uznaje się za zaginionych. Ofiary przebywały w hotelu Shangri-La w stołecznym Kolombo. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w hotelu, kiedy goście zgromadzili się na śniadaniu. Według indyjskich władz w atakach zginęło siedmiu lub ośmiu obywateli tego kraju.

Zginęło też dwóch Turków - podała agencja Anatolia. Wśród ofiar są też obywatele Holandii, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej - informują agencje. Zginął też Portugalczyk, który na Sri Lance spędzał miesiąc miodowy z żoną. Chińskie media państwowe informują o dwóch obywatelach Chin, którzy zginęli w wybuchach. Również Japonia potwierdziła, że wśród ofiar śmiertelnych są jej obywatele.

Wśród ofiar zidentyfikowano m.in. znaną lankijską szefową kuchni Shantha Mayadunne wraz z córką. Kilka minut przed atakiem córka zamieściła w internecie zdjęcie ze śniadania w hotelu Shangri-La.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu w związku z zamachami 24 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl