Co dalej z Puszczą Białowieską? Min. Kowalczyk planuje spotkanie z unijnym komisarzem

/ twitter.com/Ministerstwo Środowiska

  

W najbliższym czasie będę chciał się spotkać z komisarzem UE ds. środowiska, by uzgodnić plany w sprawie przyszłości Puszczy Białowieskiej - mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są realizowane w 100-procentach.

Pod koniec listopada 2017 roku TSUE doprecyzował, że w Puszczy Białowieskiej nie może być prowadzona żadna gospodarka leśna. Trybunał dopuścił jednak usuwanie drzew, które zagrażałyby bezpieczeństwu publicznemu. Trybunał wówczas zagroził, że jeżeli Polska nie zastosuje się do tej decyzji, mogą na nas zostać nałożone kary finansowe, sięgające nawet 100 tys. euro dziennie.

- De facto była zgoda na usuwanie drzew, które zagrażały życiu i bezpieczeństwu, czyli wzdłuż dróg, ścieżek, osiedli ludzkich" - mówił minister na dzisiejszej konferencji w resorcie.

Zapowiedział, że "w najbliższej przyszłości" będzie chciał się spotkać z komisarzem UE ds. środowiska, by "przekazać swoje plany i te plany uzgodnić na temat przyszłości Puszczy Białowieskiej". Ponadto - jak dodał - Polska będzie chciała zapewnić "w sposób jednoznaczny, że postanowienia TSUE są realizowane w 100 procentach".

Zaznaczył, że po czwartkowej wizycie w terenie "mogę śmiało powiedzieć, że rzeczywiście to postanowienie jest wykonywane".

- Nie stwierdzono wycinki drzew po 20 listopada w innym obszarze niż ten, który zagraża bezpieczeństwu - powiedział.

Ponadto - jak poinformował - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i nadleśniczy z trzech nadleśnictw objętych Puszczą Białowieską powołali komisję, w której skład wchodzą nie tylko leśnicy, strażacy, policjanci, a także specjaliści BHP. Jak mówił, komisja ocenia, opiniuje i wskazuje drzewa, które należy usunąć ze względów bezpieczeństwa.

- Spotkałem się również - na prośbę organizacji ekologicznych - z tymi organizacjami na osobności, bez obecności przedstawicieli Lasów Państwowych (...). Przeprowadziliśmy rozmowy, które były bardzo obiecujące i konstruktywne. Sądzę, że ten dialog będzie kontynuowany - podkreślił.

Stwierdził, że "wszyscy wiedzą, że Puszczę trzeba chronić, pozostawić i o nią dbać, natomiast różnią się metodami - jakimi trzeba to robić - czy aktywną gospodarką leśną, czy absolutnym zaniechaniem jakiekolwiek gospodarki leśnej". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Salvini wygrywa!

/ English: Ministry of the InteriorItaliano: Ministero dell'interno [CC BY 3.0 it (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/it/deed.en)]

  

Federalistyczna koalicyjna Liga Północna Matteo Salviniego wygrała we Włoszech niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając według exit polls od 27 do 31 procent głosów - to sondaże podane przez telewizję RAI tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 23.

Według sondaży exit poll na drugim miejscu jest opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna, która uzyskała od 21 do 25 proc. głosów. Drugie ugrupowanie koalicji rządowej, populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, otrzymało od 18,5 do 22,5 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła około 50,4 proce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl