Co dalej z Puszczą Białowieską? Min. Kowalczyk planuje spotkanie z unijnym komisarzem

/ twitter.com/Ministerstwo Środowiska

  

W najbliższym czasie będę chciał się spotkać z komisarzem UE ds. środowiska, by uzgodnić plany w sprawie przyszłości Puszczy Białowieskiej - mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są realizowane w 100-procentach.

Pod koniec listopada 2017 roku TSUE doprecyzował, że w Puszczy Białowieskiej nie może być prowadzona żadna gospodarka leśna. Trybunał dopuścił jednak usuwanie drzew, które zagrażałyby bezpieczeństwu publicznemu. Trybunał wówczas zagroził, że jeżeli Polska nie zastosuje się do tej decyzji, mogą na nas zostać nałożone kary finansowe, sięgające nawet 100 tys. euro dziennie.

- De facto była zgoda na usuwanie drzew, które zagrażały życiu i bezpieczeństwu, czyli wzdłuż dróg, ścieżek, osiedli ludzkich" - mówił minister na dzisiejszej konferencji w resorcie.

Zapowiedział, że "w najbliższej przyszłości" będzie chciał się spotkać z komisarzem UE ds. środowiska, by "przekazać swoje plany i te plany uzgodnić na temat przyszłości Puszczy Białowieskiej". Ponadto - jak dodał - Polska będzie chciała zapewnić "w sposób jednoznaczny, że postanowienia TSUE są realizowane w 100 procentach".

Zaznaczył, że po czwartkowej wizycie w terenie "mogę śmiało powiedzieć, że rzeczywiście to postanowienie jest wykonywane".

- Nie stwierdzono wycinki drzew po 20 listopada w innym obszarze niż ten, który zagraża bezpieczeństwu - powiedział.

Ponadto - jak poinformował - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i nadleśniczy z trzech nadleśnictw objętych Puszczą Białowieską powołali komisję, w której skład wchodzą nie tylko leśnicy, strażacy, policjanci, a także specjaliści BHP. Jak mówił, komisja ocenia, opiniuje i wskazuje drzewa, które należy usunąć ze względów bezpieczeństwa.

- Spotkałem się również - na prośbę organizacji ekologicznych - z tymi organizacjami na osobności, bez obecności przedstawicieli Lasów Państwowych (...). Przeprowadziliśmy rozmowy, które były bardzo obiecujące i konstruktywne. Sądzę, że ten dialog będzie kontynuowany - podkreślił.

Stwierdził, że "wszyscy wiedzą, że Puszczę trzeba chronić, pozostawić i o nią dbać, natomiast różnią się metodami - jakimi trzeba to robić - czy aktywną gospodarką leśną, czy absolutnym zaniechaniem jakiekolwiek gospodarki leśnej". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samochód wjechał w tłum ludzi

/ anngp26

  

Sześć osób zginęło w piątek po tym, jak samochód wjechał w tłum ludzi w chińskiej miejscowości Zaoyang w prowincji Hubei. Kierowca został zastrzelony przez policję.

Na razie nie są znane szczegóły wypadku. Chińska telewizja CCTV poinformowała jedynie, że samochód celowo wjechał w tłum ludzi, zabijając sześc osób i raniąc siedem.

Jak podkreślają agencje, podobne wypadki w Chinach zdarzają się dosyć często. Pod koniec listopada ub. roku 29-letni bezrobotny wjechał samochodem w grupę uczniów, którzy przechodzili przez ulicę w północno-wschodniej prowincji Liaoning, zabijając pięć osób i raniąc co najmniej 19. Jak poinformowała wówczas policja, mężczyzna ten miał "myśli samobójcze z powodu kłótni z żoną" i wybierał swoje ofiary "losowo".

Pięć dni później w wiosce w południowo-zachodniej prowincji Syczuan kierowca z nieznanego powodu uderzył w pieszych, zabijając siedmiu z nich. W innym wypadku pod koniec zeszłego roku mężczyzna wjechał swoją ciężarówką w dużą grupę ludzi, których następnie zaatakował łopatą i nożem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl