Już we wrześniu 2017 r., Antoni Macierewicz jako minister obrony, po kilkudniowej oficjalnej wizycie w Stanach Zjednoczonych, zapowiedział, że możliwe jest wcześniejsze dostarczenie systemu rakiet Patriot. 

Pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020, a nie 2022

- zapowiedział ówczesny szef MON.

Amerykanie początkowo za system obrony rakietowej Patriot w najnowocześniej konfiguracji ustalili cenę 10,5 mld dolarów, jednak w grudniu ubiegłego roku wiceszef resortu obrony, Bartosz Kownacki, odpowiedział, że jest to "cena nie do przyjęcia".

Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3). Wysoki koszt był dla nas niespodzianką

- powiedział wiceszef MON.

- Nie możemy po prostu zaakceptować takich warunków finansowych, będziemy intensywnie pracować nad ich złagodzeniem, przeprowadzimy szczegółową analizę. Zdajemy sobie sprawę, że dla zmniejszenia ceny będzie potrzebne więcej niż jedno spotkanie, być może dwa lub trzy spotkania będą potrzebne do wynegocjowania akceptowalnej, rozsądnej ceny

- podkreślał Bartosz Kownacki, który aktywnie zaangażował się w negocjacje na temat ceny za Patrioty.

Szef MON dodał wówczas, by nie ulegać "histerycznym atakom" opozycji w tej sprawie.

- Pieniądze będą dokładnie takie jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę, nie ulegajcie państwo tym histerycznym atakom, bo nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, ale nie w trakcie

- mówił Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Republika.

Na początku stycznia 2018 r., jeszcze przed rekonstrukcją rządu Mateusza Morawieckiego, zapadła decyzja o spotkaniu szefa MON z doradcą prezydenta USA, Donalda Trumpa, ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

W spotkaniu, które odbyło się 17 stycznia wziął udział już nowy szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak. Po wizycie w USA Błaszczak zaznaczył, że "rozmowy o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot znajdują się na dobrej drodze".

Wczoraj na Twitterze obecny szef MON potwierdził, że Polska uzyskała niższą cenę i przyspieszony czas dostawy systemu obrony rakietowej. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MON: Polska otrzyma system Patriot szybciej i taniej