Władze USA zaniepokojone rosyjskimi prowokacjami

Amerykański Departamentu Stanu wyraził zaniepokojenie z powodu „niebezpiecznych praktyk rosyjskiego lotnictwa”. Oświadczenie zostało wydane w związku z kolejnym groźnym incydentem, do którego doszło, gdy rosyjski myśliwiec zbliżył się na niebezpieczną odległość do samolotu marynarki wojennej USA.

U.S. Department of Defense Current Photos

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert wyjaśnia, że „groźny incydent” miał miejsce w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad wodami Morza Czarnego, kiedy rosyjski myśliwiec Su-27 w zbliżył się na odległość około 5 stóp (155 cm) do samolotu zwiadowczego amerykańskiej marynarki wojennej EP-3A.

Jak stwierdziła Nauert, incydent ten jest „ostatnim przypadkiem rosyjskich działań wojskowych niezgodnych z międzynarodowymi normami i porozumieniami” oraz stanowi „rażący przykład łamania przez rosyjskie lotnictwo bojowe międzynarodowych porozumień” w tym porozumienia o zapobieganiu wypadkom w powietrzu i nad wodami międzynarodowymi z roku 1972.

Rosyjskie ministerstwo obrony w odpowiedzi na protest władz amerykańskich przyznało, że rosyjski myśliwiec przechwytujący Su-27 znajdował się poza przestrzenią powietrzną Federacji Rosyjskiej, kiedy incydent ten miał miejsce.

- Niebezpieczne poczynania zwiększają ryzyko pomyłki i zderzania w powietrzu. Amerykański samolot był pilotowany zgodnie z międzynarodowym prawem i nie prowokował rosyjskich poczynań - powiedział rzecznik Pentagonu.

W ostatnich miesiącach podobne prowokacje rosyjskiego lotnictwa wobec samolotów USA i państw członkowskich NATO miały miejsce nie tylko nad Morzem Czarnym, ale także nad Bałtykiem.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA #Rosja #prowokacja #Su-27 #samolot

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo