Wśród zatrzymanych jest Robert M. podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, zatrzymali go w powiecie wyszkowskim policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie. Dwie kolejne osoby zatrzymano w Warszawie i powiecie nowodworskim; są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd tymczasowo aresztował całą trójkę na trzy miesiące.

Z ustaleń policjantów wynika, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016.

Jej członkowie zajmowali się obrotem metalami szlachetnymi, w szczególności granulatem srebra, wykorzystując faktycznie kontrolowane spółki kapitałowe. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT. Część faktur była podrobiona i dokumentowała fikcyjny zakres usług podstawionych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Śledczy szacują, że grupa wyłudziła w ten sposób ok. 50 mln zł z podatku VAT oraz "wyprała" ok. 35 mln zł; członkom grupy zarzuca się także poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Łącznie w tej sprawie jest 11 podejrzanych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z olsztyńskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, a nadzoruje je Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. W ostatnich zatrzymaniach brali udział również antyterroryści z KWP w Olsztynie oraz "Łowcy Cieni" z CBŚP.