„Nowelizacja ustawy o IPN to konsensus”. J. Sasin zdradził, czym będzie zajmowała się grupa prowadząca dialog historyczny z Izraelem

Jacek Sasin / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Nowelizacja ustawy o IPN to konsensus; nie ma powodu, by się od niego odwracać - powiedział dziś szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Nie może być tak, że wskutek zewnętrznej ingerencji zmieniamy przepisy realizujące polski interes narodowy - dodał.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. W wystąpieniu wygłoszonym podczas sobotnich obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę do izraelskiego MSZ, "wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN". "Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy - PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny" - napisało izraelskie MSZ.

Sasin, pytany w Polsat News, czy po reakcji władz Izraela możliwe jest wniesienie poprawek do noweli odparł, że "została ona uchwalona przy konsensusie właściwie wszystkich sił politycznych".

Nie ma powodu, by dziś się od niego odwracać

- ocenił. Przyznał, że część posłów podczas głosowania w Sejmie wstrzymała się od głosu, jednak - jak powiedział - nie z powodu zapisów, które wywołały reakcję strony izraelskiej.

Nie może być tak, że jakaś forma zewnętrznej ingerencji będzie powodować, że my będziemy teraz na gwałt zmieniać przepisy, które uważamy za dobre, precyzyjne i realizujące dobrze nasz interes narodowy bez konfliktu z interesem narodowym innych państw

- mówił Sasin.

Zaznaczył, że zespół roboczy, który powołać ma premier Mateusz Morawiecki, nie będzie zajmował się "negocjowaniem" zapisów ustawy o IPN.

Chodzi o to, żeby wyjaśniać nieporozumienia i wątpliwości, które się przy tej okazji pojawiły

- podkreślił. Przekonywał, że ustawa nie ingeruje w badania naukowe oraz "nie będzie cenzurować świadectw ofiar Holokaustu". Zdaniem Sasina, jest to jedna z kwestii, której wyjaśnieniem powinien zająć się rządowy zespół.

Jak mówił, Polska nie powinna "składać interesu narodowego na ołtarzu dobrych stosunków z innymi państwami".

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nie wykluczył dziś, że premier w najbliższy czwartek powoła kilkuosobową grupę roboczą, której celem będzie prowadzenie dialogu z naszymi partnerami z Izraela.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl