Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z TVP Info: Z tropu zbiło go pytanie o Macierewicza

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Andrzej Duda, który gościł na antenie TVP Info, sprawiał wrażenie wyraźnie zakłopotanego, gdy temat rozmowy zszedł na rekonstrukcję rządu i padło pytanie o dymisję Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON. Prezydent próbował nawet zrzucić cała odpowiedzialność na... większość parlamentarną.

W pierwszej części rozmowy - transmitowanej jeszcze na antenie TVP1 w programie „Gość Wiadomości” - prezydent, odnosząc się do reakcji na nowelizację ustawy o IPN, zwrócił uwagę, że nie rozumie, dlaczego była ona tak gwałtowna i nieprzychylna. Jednocześnie wskazał, że w ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo dezinformacji na temat Polski. Wskazał przy tym, na wykorzystanie mechanizmów dezinformacji i fake news w kontekście wojny hybrydowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Fake news to swoista forma narzędzia wojny hybrydowej". Prezydent broni noweli IPN

W drugiej części rozmowy, transmitowanej już tylko na antenie TVP Info, padły jednak pytania o rekonstrukcję w rządzie i wówczas prezydent, który dotąd odpowiadał na wszystkie pytania dość rzeczowo – zwłaszcza w kwestii nowelizacji ustawy o IPN – zapytany wprost o dymisję Antoniego Macierewicza sprawiał wrażenie wyraźnie zakłopotanego.

Andrzej Duda zaczął odpowiadać dość chaotycznie. Początkowo przyznał, że były „różne kwestie”, w których między nim a byłym szefem MON „nie było jednomyślności”. Po chwili obrał jednak zupełnie inną taktykę i zaczął przekonywać, że dymisja Antoniego Macierewicza ma związek tylko i wyłącznie z „wolą większości parlamentarnej”.

- Natomiast jeżeli chodzi o samą kwestię odwołania, odbyła się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Premier złożył do mnie, jako prezydenta, wniosek o dymisję i ja go przyjąłem. Rozumiem, że to był wniosek, który wynikał z tego, że taka była wola większości parlamentarnej

– mówił prezydent Andrzej Duda.

Następnie szybko dodał, że realizował z Antonim Macierewiczem jeden program, z którym obaj szli do wyborów.

- Oczywiście można się spierać co do tego, czy był on realizowany wystarczająco szybko, czy był realizowany w szczegółach we właściwy sposób

– mówił Duda.

Prezydent tłumaczył dalej, że elementami programu było utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, w czym - jak powiedział - „absolutnie wspierał ministra Macierewicza” - oraz działania zmierzające do unowocześnienia oraz zwiększenia liczebności polskiej armii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież modli się o ugaszenie pożarów

Papież Franciszek / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Papież Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z wiernymi w Watykanie wezwał wszystkich do modlitwy w intencji Amazonii, gdzie trwają pożary lasów. Przypomniał, że obszar ten jest "płucem" niezbędnym dla całej Ziemi.

Zwracając się do tysięcy osób zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, papież powiedział: "Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni rozległymi pożarami, które wybuchły w Amazonii. Módlmy się o to, aby dzięki zaangażowaniu wszystkich zostały jak najszybciej ugaszone".

"To leśne płuco jest niezbędne dla naszej planety"

- dodał Franciszek.

W Watykanie w dniach od 6 do 27 października odbędzie się zwołany przez papieża synod biskupów na temat Amazonii. Temat obrad to: "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej".

W Brazylii do walki z pożarami lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tysiące żołnierzy.

Walka z tym żywiołem to jeden z tematów rozmów przywódców na trwającym szczycie G7 w Biarritz we Francji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl