Polscy politycy wspólnie przeciw "polskim obozom"? Poseł mówi, czyjego głosu wciąż brakuje w tej dyskusji

/ screen TVP Info

  

- Mści się podejście z lat 90., które generalnie mówiło, że historia jest nieważna. Lata, podczas których wszystkie państwa, a głównie Niemcy, budowały sprawnie politykę historyczną. Polska strona byłą bierna i dochodziło nawet do "samobiczowania" - powiedział w programie Michała Rachonia "Woronicza 17" poseł PiS, Marcin Horała, komentując sprawę wpisu Yaira Lapida.

Goście w studiu programu "Woronicza 17" dyskutowali nad skandalicznym tweetem Yaira Lapida dotyczącym nowelizacji prawa pozwalającego na walkę z określeniem "polskie obozy koncentracyjne".

Prof. Andrzej Zybertowicz wskazywał, że w tej sprawie obie strony sceny politycznej w Polsce muszą stanąć razem.

- Wypowiedź Lapida wskazuje na nieodpowiedzialność pewnych polityków izraelskich

- powiedział doradca prezydenta.

- Zawsze wtedy, gdy stoimy po stronie prawdy, stoimy razem. To prawda jest orężem, który pozwala rozbijać narracje i strategie polityczne. W oparciu o prawdę można budować dobry, realny wizerunek Polski na świecie

- mówił Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO.

- Brakuje mi teraz np. anglojęzycznego tweeta Grzegorza Schetyny, że nie było "polskich obozów koncentracyjnych", tylko niemieckie obozy koncentracyjne. Politycy opozycji wypowiadają się na razie jedynie na arenie krajowej, nie międzynarodowej. Tutaj wyraźnie powinien zabrzmieć głos Donalda Tuska

- dodał Marcin Horała z PiS.

Komentując tweet Lapida, Horała dodał:

- To niezwykle przykre, jaki jest obecnie poziom celowej deiznformacji. (...) Mści się podejście z lat 90., które generalnie mówiło, że historia jest nieważna. Lata, podczas których wszystkie państwa, a głównie Niemcy, budowały sprawnie politykę historyczną. Polska strona byłą bierna i dochodziło nawet do "samobiczowania".

Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik stwierdził, że zaprasza izraelskiego ministra do Treblinki.

- To jawne kłamstwo. Zapraszam Lapida do Treblinki, do obozu, gdzie mordowano obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Polaków, Romów.

Grzegorz Długi z klubu Kukiz'15 w całej sprawie dostrzega działania propagandy George'a Sorosa.

- Pan premier Netanyahu, który jest także ofiarą propagandy Sorosa prawdopodobnie nie został właściwie poinformowany. Mamy błędy w przekazie informacji. Te przepisy nie utrudniają np. dochodzenia sprawiedliwości wobec osób, które naruszały prawa ludzkie w czasie II wojny światowej. Te przepisy mówią o tym, że państwo nie może być obarczane odpowiedzialnością

- stwierdził Długi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki przyznaje: Marzy mi się, żeby nie doszło do brexitu

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Szef polskiego rządu podkreślił, że „marzy mu się”, żeby do brexitu w ogóle nie doszło. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki dodał, że decyzja w tej kwestii należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.

Mateusz Morawiecki kolejny raz powtórzył, że Polacy na Wyspach mogą być spokojni o swoje prawa, w tym przywileje socjalne.

Marzy mi się taki scenariusz, żeby nie doszło do brexitu, ale oczywiście wszystkie karty są po stronie społeczeństwa brytyjskiego a w szczególności rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycji, czyli parlamentu.
- mówił na antenie Radia Wrocław premier Morawiecki pytany, czy bierze pod uwagę, że brexit nie nastąpi.

Dodał, że podczas unijnego szczytu i wcześniej w rozmowach bilateralnych była składana propozycja pozostania Wielkiej Brytanii w UE, np. w drodze kolejnego referendum.

Ale to referendum już się odbyło, prawie trzy lata temu, społeczeństwo brytyjskie zadecydowało i politycy liczą się z jego zdaniem, w związku z tym obecnie niestety negocjuje się już wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
- mówił premier.

Jednocześnie szef polskiego rządu potrzymał zapewnienie, że Polacy w wielkiej Brytanii mogą być spokojni o swoje prawa socjalne.

Jestem po kolejnej rozmowie z premier May, podczas której podtrzymaliśmy to, do czego się zobowiązała wcześniej, a mianowicie do traktowania obywateli na zasadzie wzajemności i do utrzymania wszelkich przywilejów, w tym również przywilejów socjalnych dla tych obywateli polskich, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii przed brexitem. A wiec wszyscy polscy obywatele, którzy tam mieszkają, tam pracują, mają dzieci w szkołach, pobierają różne dodatki, nawet ichnie „500plus”, mogą być spokojni o prawa przysługujące im również po wyjściu.
- mówił szef rządu.

Przywódcy 27 krajów UE uzgodnili w czwartek późnym wieczorem dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje, brexit miałby nastąpić 12 kwietnia.

Źródła dyplomatyczne, odtwarzając przebieg szczytu, wskazywały, że podczas wieczornej dyskusji, w której starły się różne koncepcje przedłużenia brexitu, postanowiono zrezygnować z twardej warunkowości, by już w przyszłym tygodniu Izba Gmin musiała przegłosować umowę o wyjściu.

Francja, Niemcy, ale też kraje Beneluksu miały odegrać kluczową rolę w ostatecznych uzgodnieniach. Paryż parł do jak najkrótszego przedłużenia, natomiast inne kraje były gotowe dać Londynowi więcej swobody. Jak relacjonował jeden z uczestników rozmów, Polska, a także inne państwa były w stanie zgodzić się nawet na takie przedłużenie, o jakie zawnioskowała May, czyli do końca czerwca. Gdy już 27 wypracowała swoje stanowisko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk skonsultował je z premier May. Ostatecznie szczyt UE „27” dał więcej czasu Izbie Gmin na podjęcie decyzji niż proponowano początkowo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl