Antysemityzm w Polsce? Lepiej zajrzeć za naszą zachodnią granicę, by przekonać się, jak absurdalny to zarzut. 

"Policyjnej ochrony wymaga zarówno szkoła, przedszkole, jak synagoga" - poinformowała dziś niemiecka kanclerz Angela Merkel. "To trudne do zrozumienia i zawstydzające" - dodała w swym dzisiejszym wideoprzesłaniu.

Poskarżyła się, że przeciwstawianie się "ze wszystkich sił antysemityzmowi" stało się dla niej "codziennym zadaniem". "Ksenofobia i nienawiść do innego", to - jak podkreśliła - problemy, które coraz bardziej stają na porządku dziennym.

Za "niezwykle doniosłą sprawę" kanclerz Niemiec uznała potrzebę wsłuchiwania się w głos osób, które przeżyły Holokaust.

"Dobrą przyszłość możemy budować tylko wówczas, gdy znamy przeszłość, i nie ulega wątpliwości, że nadal potrzebujemy tej wiedzy"

- powiedziała kanclerz i podkreśliła znaczenie utrzymania obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

"Nie ma miejsca na antysemityzm w niemieckim społeczeństwie, którego podstawowymi wartościami powinny być otwarcie i tolerancja"

- dodała.

W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu wypowiadało się w tym samym duchu wielu niemieckich polityków. Jak zauważają agencje, podkreślali oni, że obchody w tym roku nabrały szczególnego znaczenia wobec uaktywnienia się skrajnych nacjonalistów i przypadków palenia w Niemczech izraelskich flag przez imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Minister spraw zagranicznych, socjaldemokrata Sigmar Gabriel, oświadczył w komunikacie, że "nikt nie może cofnąć historii, a wszyscy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość, biorąc pod uwagę ostrzeżenia płynące z naszej historii".

W kampanii prowadzonej w niemieckich sieciach społecznościowych pod hasłem "Pamiętamy" wzięli udział m.in. minister sprawiedliwości, socjaldemokrata Heiko Maas, Katrin Goering-Eckardt z Zielonych i Katja Kipping z Lewicy.

Spotkania dla upamiętnienia męczeństwa pomordowanych w obozach koncentracyjnych odbywały się dziś w całych Niemczech, również na terenie niektórych dawnych obozów koncentracyjnych z czasów II wojny swiatowej.