Czesi wybierają prezydenta

/ pixabay.com

  

O godz. 14 zamknięto lokale wyborcze w Czechach i zaczęto liczyć głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich. Czesi wybierali między obecnym prezydentem Miloszem Zemanem a byłym szefem akademii nauk Jirzim Drahoszem. Po podliczeniu 90,1 proc. oddanych głosów obecna głowa państwa ma poparcie na poziomie 52,77 proc., a jego rywal 47,22 proc. głosów.

W Czechach nie przeprowadza się badań zwanych exit polls. Urząd statystyczny sukcesywnie podaje wyniki z policzonych okręgów wyborczych.

Pełne nieoficjalne wyniki, opracowywane przez czeski urząd statystyczny, znane będą kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych. Przed głosowaniem analitycy oceniali szanse obu kandydatów jako wyrównane.

Zdaniem komentatorów Czesi traktowali głosowanie jako swoisty plebiscyt popularności związanego z lewicą Zemana. Jeszcze przed kampanią wyborczą krytykowano styl jego prezydentury, a także współpracowników szefa państwa. Media podkreślały jego sympatie do Rosji i Chin. W kampanii wyborczej Zeman mówił m.in. że Rosja nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech. Bezpartyjnemu Drahoszowi z kolei wypominano, mimo iż temu przeczył, chęć przyjmowania uchodźców w Europie.

Zdaniem analityków instytutu badania opinii publicznej Median, którzy na bieżąco oceniają wyniki głosowania, prezydent Zeman może wygrać z wynikiem ok. 53 procent.

Policzone głosy wskazują na frekwencję 66 proc., a więc wyższą niż w pierwszej rundzie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelny wypadek na dk 66. Droga zablokowana

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Jedna osoba zginęła w wypadku dwóch samochodów dostawczych, do którego doszło we wtorek wieczorem na drodze krajowej nr 66 na odcinku Zambrów - Wysokie Mazowieckie. Droga jest zablokowana, policja zorganizowała objazdy.

Jak podaje podlaska policja, do wypadku doszło tuż przed godziną 19 w miejscowości Jabłonka Kościelna. W wyniku zderzenia aut zginęła jedna osoba, a dwie trafiły do szpitala. Policja ustala przyczyny wypadku.

Droga jest zablokowana. Wyznaczono objazdy: z Zambrowa drogą S8 na Kołaki Kościelne i dalej Kulesze Kościelne lub z Czyżewa drogą krajową nr 63.

Jak informuje GDDKiA, utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl