73 lata temu ostatni więźniowe niemieckiego obozu KL Auschwitz odzyskali wolność

Obraz Davida Olere / auschwitz.org

  

27 stycznia ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na terenie obozu-muzeum obchodzona jest dziś ceremonia rocznicowa z udziałem byłych więźniów, rządu, duchownych oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. „Byli więźniowie to zawsze najważniejsi uczestnicy uroczystości rocznicowych. W większości będą to Polacy, ale przyjadą też osoby z zagranicy” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

O godz. 16 przed Ścianą Straceń byli więźniowie oddadzą hołd ofiarom. Złożą kwiaty i znicze w miejscu, w którym podczas wojny Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

O g. 16.30 otwarta zostanie wystawa „Listy… Kolekcja Władysława Ratha”. Obszerny zbiór blisko 2 tys. dokumentów związanych z niemieckimi obozami, w tym Auschwitz, oraz gettami, zgromadził ocalony z Holokaustu Władysław Rath. Muzeum otrzymało go w maju ub.r. od jego rodziny. 

Główna ceremonia rozpocznie się o g. 18.30 w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym od grudnia 1943 r. Niemcy przeprowadzali procedurę przyjęcia do obozu. Wizualnym symbolem uroczystości rocznicowych jest obraz byłego więźnia Sonderkommando Davida Olere, który w swych powojennych pracach ukazał tragedię zgładzonych w komorach gazowych. Obraz umieszczono w pomieszczeniu centralnej sauny. 

Po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 20, przy pomniku ofiar, rozpiętym między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w Birkenau, zabrzmi szofar. To barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń. Duchowni zmówią modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, m.in. kadisz oraz El Male Rachamim.

Byli więźniowie, delegacje państwowe, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz opiekunowie Miejsca Pamięci oddadzą hołd ofiarom zapalając znicze.

27 stycznia uroczystości rocznicowe organizuje także Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Odbędą się one o g. 13 przy budynku w Brzeszczach Borze, w którym Niemcy więzili kobiety z karnej kompanii z Birkenau. Fundacja zaprezentuje też niedawno odnalezione szczątki wraku sowieckiego samolotu bombowego. Został zestrzelony 19 stycznia 1945 r. przez baterię niemieckich dział przeciwlotniczych stacjonujących w Przecieszynie. Samolot uczestniczył w bombardowaniach wspierających ofensywę wojsk sowieckich, w wyniku której został wyzwolony m.in. obóz Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: auschwitz.org
Tagi

Wczytuję komentarze...

Hokejowy mecz na tafli Morskiego Oka. TPN reaguje: Nie wpłynął żaden formalny wniosek

/ Facebook/@Zakopane Tanio

  

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) nie wydały zgody na rozegranie meczu hokeja na tafli Morskiego Oka i zapowiadają, że będą wyjaśniali sprawę z organizatorem. Ten rozegrano w ubiegłą sobotę. Udział w nim brali byli zawodnicy „Szarotek” Nowy Targ.

"Do TPN nie wpłynął żaden formalny wniosek na organizację meczu" - powiedziała Paulina Kołodziejska z TPN i dodała, że "co do karania - będziemy się kontaktować z organizatorami. Z pewnością nie przewidujemy zgody na organizację powtórki tego wydarzenia, co zapowiadali organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych".

Samowolnie zorganizowany mecz na tafli słynnego tatrzańskiego jeziora w scenerii ośnieżonych szczytów był bardzo widowiskowy. Organizatorzy pochwalili się nim w mediach społecznościowych.

Zdaniem władz TPN, ten incydent nie miał szkodliwego wpływu na przyrodę i nie był też niebezpieczny dla zawodników, bo pokrywa lodowa w tej chwili jest gruba.

- Trzeba na takie inicjatywy patrzeć szerzej: co by się stało, gdyby więcej osób czy grup chciało w Tatrach realizować różne nietypowe aktywności, najczęściej z pobudek dosyć egoistycznych, dążąc do rozgłosu. W masowej skali takie zjawiska mogą być szkodliwe

- wyjaśniła Kołodziejska.

Do władz TPN co jakiś czas wpływają różnego rodzaju prośby, np. o możliwość wjechania w Tatry motocyklem dla uczczenia jakiejś rocznicy czy zorganizowania regat na Morskim Oku. Strażnicy parku znosili także z Giewontu rower, który ktoś wniósł i zostawił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, YouTube

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts