73 lata temu ostatni więźniowe niemieckiego obozu KL Auschwitz odzyskali wolność

Obraz Davida Olere / auschwitz.org

  

27 stycznia ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na terenie obozu-muzeum obchodzona jest dziś ceremonia rocznicowa z udziałem byłych więźniów, rządu, duchownych oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. „Byli więźniowie to zawsze najważniejsi uczestnicy uroczystości rocznicowych. W większości będą to Polacy, ale przyjadą też osoby z zagranicy” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

O godz. 16 przed Ścianą Straceń byli więźniowie oddadzą hołd ofiarom. Złożą kwiaty i znicze w miejscu, w którym podczas wojny Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

O g. 16.30 otwarta zostanie wystawa „Listy… Kolekcja Władysława Ratha”. Obszerny zbiór blisko 2 tys. dokumentów związanych z niemieckimi obozami, w tym Auschwitz, oraz gettami, zgromadził ocalony z Holokaustu Władysław Rath. Muzeum otrzymało go w maju ub.r. od jego rodziny. 

Główna ceremonia rozpocznie się o g. 18.30 w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym od grudnia 1943 r. Niemcy przeprowadzali procedurę przyjęcia do obozu. Wizualnym symbolem uroczystości rocznicowych jest obraz byłego więźnia Sonderkommando Davida Olere, który w swych powojennych pracach ukazał tragedię zgładzonych w komorach gazowych. Obraz umieszczono w pomieszczeniu centralnej sauny. 

Po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 20, przy pomniku ofiar, rozpiętym między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w Birkenau, zabrzmi szofar. To barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń. Duchowni zmówią modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, m.in. kadisz oraz El Male Rachamim.

Byli więźniowie, delegacje państwowe, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz opiekunowie Miejsca Pamięci oddadzą hołd ofiarom zapalając znicze.

27 stycznia uroczystości rocznicowe organizuje także Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Odbędą się one o g. 13 przy budynku w Brzeszczach Borze, w którym Niemcy więzili kobiety z karnej kompanii z Birkenau. Fundacja zaprezentuje też niedawno odnalezione szczątki wraku sowieckiego samolotu bombowego. Został zestrzelony 19 stycznia 1945 r. przez baterię niemieckich dział przeciwlotniczych stacjonujących w Przecieszynie. Samolot uczestniczył w bombardowaniach wspierających ofensywę wojsk sowieckich, w wyniku której został wyzwolony m.in. obóz Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: auschwitz.org
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto pisał nowy program Prawa i Sprawiedliwości? Europoseł w radiowej rozmowie wymienił nazwisko

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet europoseł Adam Bielan, poinformował, że autorem dokumentu jest Rada Programowa, na której czele stoi wicepremier Piotr Gliński. - Oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy autoryzowali ten tekst - dodał Bielan.

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet Adam Bielan, europoseł Solidarnej Polski, został zapytany o to, kto jest autorem dokumentu.

- Rada Programowa od kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego, ale oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy, w tym przede wszystkim Jarosław Kaczyński, ten tekst autoryzowali

– stwierdził Bielan.

– Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu, jest postacią bardzo charyzmatyczną i to oczywiste, że w tym programie jest rozwiniętych wiele jego myśli, ale redagował to zespół pod przewodnictwem wicepremiera Glińskiego – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288093-zobacz-program-pis]

Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, "bez PiT dla młodych", obniżka CiT czy 13 emerytura.

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmy do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu".

[polecam:https://niezalezna.pl/288175-w-programie-pis-rewolucja-z-immunitetami-i-areszt-dla-posla-na-wniosek-prokuratora-generalnego]

Główny i największy rozdział to Państwo, który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa; przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna.

Czwarty rozdział to Wyzwania, czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl