Beata Kempa w Sejmie odpowiadała na pytania posłów Nowoczesnej w sprawie wykonywanych i planowanych zadań z zakresu pomocy humanitarnej oraz budżetu przeznaczonego na ten cel.

Minister zaznaczyła, że pomoc dla Bliskiego Wschodu w ubiegłym roku wyniosła 200 mln zł. W ramach tych pieniędzy prowadzono m.in. polsko-niemiecki projekt dotyczącego odbudowy szkół publicznych w Libanie; sfinansowano drugą transzę projektu pomocy na rzecz uchodźców i ludności lokalnej realizowanego przez polskie organizacje pozarządowe czy sfinansowano dodatkowe projekty pomocy wśród osób przesiedlonych i ludności lokalnej. Minister dodała, że 106 mln zł przeznaczono na instrument pomocy uchodźcom, którzy docierają do Turcji.

Pieniądze z tej puli przeznaczono także na działalność polskiego centrum treningowego dla kadry medycznej pracującej w obozie Zaatari. To najliczniejszy w Jordanii obóz dla uchodźców syryjskich. Otwarcie polskiego centrum treningowego dla kadry medycznej odbyło się tam w połowie stycznia. Działalność placówki w połowie stycznia zainaugurowała Beata Kempa.

To jest takie dobre miejsce dla - w szczególności - matek z maleńkimi dzieci, i trzeba wiedzieć, że tam rodzą dzieci dziewczyny, dzieci poniżej 17 roku życia i zawsze mogą przyjść po pomoc, po poradę - do tego polskiego centrum treningowego dla kadry medycznej – mówiła Beata Kempa.

Minister dodała, że tylko w tym jednym obozie przebywa 80 tys. uchodźców.

Jeśli tam jest tylko jedna przychodnia, to proszę sobie wyobrazić, jakie są rekomendacje naszych lekarzy, którzy tam byli; dlatego dzisiaj pracujemy nad projektem medycznym – powiedziała.

Minister Kempa podkreśliła, że kolejną "wielką potrzebą jest potrzeba wielkiego wsparcia działań edukacyjnych".