Prezydent Duda w Davos ostro o sporze z KE: Kilka miesięcy temu nie było dialogu – był dyktat

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Pytany o procedurę praworządności KE wobec Polski prezydent Andrzej Duda dość stanowczo wskazał, że Komisja Europejska w swoich działaniach wobec naszego kraju była skrajnie nieobiektywna, a ponadto uległa dezinformacji ze strony opozycji. Prezydent Andrzej Duda bierze udział w dyskusji panelowej na temat Europy Środkowej i Wschodniej.

Odnosząc się do kwestii dotyczących procedury praworządności wobec Polski, prezydent Andrzej Duda wskazał, że przez długi czas ze strony Komisji Europejskiej nie mogliśmy liczyć na dialog, lecz byliśmy świadkami dyktatu.

- Cóż mogę powiedzieć. To prawda, że mamy - co jest najważniejsze – dialog z Komisją Europejską i to rzeczywiście jest istotne. Proszę mi wierzyć, to jest coś nowego. Kilka miesięcy temu nie było żadnego dialogu. Był dyktat ze strony członków Komisji Europejskiej. Teraz sytuacja trochę się zmieniła. Nie mogę zrozumieć, dlaczego byli tak bardzo nieobiektywni. Dlaczego byli tak nieobiektywni w ocenie sytuacji w Polsce i ocenie naszych reform sądownictwa. Ustanowiliśmy instytucje i wprowadziliśmy zmiany, które funkcjonują w innych krajach UE na przykład w Hiszpanii i Szwecji. To nie jest absolutnie nic nowego. Podkreślam - nie jest to niczym nowym w UE. Nie rozumiem dlaczego nasze zmiany i reformy, które wprowadzamy maja być antydemokratyczne w Polsce, podczas gdy te same instytucje w innych krajach UE robią to samo i... to jest właściwe. Nie rozumiem tego – mówił w Davos prezydent Duda.

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę na drugie dno sporu z Komisją Europejską.

- Obawiam się, że jest tam drugie dno. Obawiam się, że jest to bardziej problem polityczny, niż prawdziwy problem instytucjonalny. To wszystko zależy od tego, kogo będzie Pan słuchał w Polsce. Mogę powiedzieć, że postawa KE była jednostronna. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy równym partnerem w ramach Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Jesteśmy szóstym krajem Unii. Proszę bardzo o obiektywizm. Mam nadzieję, że UE wróciła do tego stołu, przy którym będzie odbywał się dialog i w końcu dojdziemy do rozwiązania. Trzeba przyznać, że nie jest to komfortowa sytuacja także dla KE - zwłaszcza w trakcie Brexitu - żeby tworzyć taki kryzys. Jest to rodzaj kryzysu. Może nie tak duży jak Brexit, ale jednak rodzaj kryzysu widoczny w całej UE. W mojej opinii KE została źle poinformowana. Uległa dezinformacji ze strony Polski - przez opozycję, która straciła władzę po ostatnich wyborach w 2015 – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dżihadyści znów zaatakowali. Zginęło 12 osób, w tym 2 dzieci!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Co najmniej 12 cywili, w tym dwoje dzieci, zabito w nocy z poniedziałku na wtorek w ataku rebeliantów z dżihadystycznego ugandyjskiego ugrupowania Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) na dwie wioski na północnym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga.

Jak poinformował AFP Donat Kibwana z lokalnych władz, w pierwszej z nich zginęło dziewięć osób, a cztery zostały ranne. W tym samym czasie rebelianci zaatakowali w drugiej wsi, zabijając trzech cywili.

Armia DRK potwierdziła doniesienia o atakach. Trwają poszukiwania napastników.

Mieszkańcy prowincji są jednak sceptyczni.

"Ostrzegaliśmy władze, że rebelianci ADF znajdują się w pobliżu już kilka tygodni temu"

- powiedziała przedstawicielka lokalnych władz Noella Muliwavyio.

Ugandyjskie bojówki islamistyczne działają w DRK od lat 90. ADF jest oskarżana przez rząd w Kinszasie oraz lokalną misję ONZ o masakry ludności cywilnej w regionie Beni oraz zabójstwa błękitnych hełmów. Rebelianci mają powiązania z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl