Minister Jerzy Kwieciński: Unia nie zabierze nam pieniędzy!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Chcemy przestawiać polską gospodarkę na tory innowacyjności. Poza tym naszym priorytetem jest program Mieszkanie +. Będziemy też dbali o terminową realizację inwestycji krajowych. Mam tu na myśli przede wszystkim duże programy infrastrukturalne, drogowe, kolejowe, a także projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi "Gazecie Polskiej" Jerzy Kwieciński.

Ostatnio pojawiły się głosy, że Polska może stracić część funduszy unijnych. Czy jest to realne zagrożenie?
Jeśli chodzi o obecną perspektywę, takiego zagrożenia nie ma. Według obowiązującego prawa instytucje europejskie nie mogą zabrać nam funduszy przeznaczonych na politykę spójności. Mogą natomiast powstać pewne problemy związane z brexitem. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przychody do wspólnego budżetu będą mniejsze. I to może wpłynąć na unijne finanse.

Jednym z flagowych projektów inwestycyjnych rządu jest Centralny Port Komunikacyjny. Projekt ten wzbudza jednak kontrowersje. Czy budowa w Polsce regionalnego huba transportowego ma uzasadnienie ekonomiczne?
W ostatnich kilkunastu latach powstało wiele analiz, które wyraźnie wskazują, że jest miejsce dla takiego huba komunikacyjnego w tej części Europy. Proszę zauważyć, jak dużo naszych rodaków musi korzystać z lotnisk zagranicznych, żeby dostać się do wielu krajów Azji, Ameryki czy Afryki, bo krajowe porty nie oferują takich połączeń. Poza tym Polacy nadal stosunkowo mało latają, kilkakrotnie mniej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Tak więc rynek pasażerski w Polsce ma ogromny potencjał rozwoju. Byłoby błędem, gdybyśmy tej szansy nie wykorzystali. Budowa takiego portu przyczyni się do podniesienia jakości życia Polaków. Jednak nie to jest najważniejsze. Funkcjonowanie hubu będzie miało ogromne znaczenie gospodarcze. Można przytoczyć przykład Turcji, która dzięki portom lotniczym nie tylko wzmocniła swojego największego przewoźnika lotniczego Turkish Airlines, ale też pozwoliła na ekspansję firm tureckich np. w Afryce. A ponieważ zależy nam, żeby nasze firmy rozwijały się nie tylko na krajowym rynku, to potrzebne są bezpośrednie połączenia z bardziej czy mniej odległymi miejscami na świecie. Poza tym Centralny Port Komunikacyjny stanie się bardzo ważnym, wręcz kluczowym węzłem transportowym Polski, w którym zbiegać się będą najważniejsze trasy drogowe i kolejowe.

Polscy przedsiębiorcy narzekają na przepisy prawne, które często spowalniają proces inwestycyjny. Czy nowe resorty gospodarcze będą bardziej się wsłuchiwać w oczekiwania małego i średniego biznesu?
Zdajemy sobie sprawę, że otoczenie prawne związane z prowadzeniem inwestycji trzeba poprawić. Wśród głównych czynników utrudniających rozwój biznesu w Polsce Bank Światowy wymienia system sądowniczy i warunki prowadzenia inwestycji. Obecnie wdrażana reforma systemu sądowniczego ma sprawić, że sądy zaczną lepiej działać z korzyścią nie tylko dla obywateli, ale i dla gospodarki. Rząd natomiast podejmuje działania, które mają usunąć bariery inwestycyjne. Już sporo w tej dziedzinie zrobiono, ale mamy świadomość, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Do tej pory nie udało się np. uchwalić nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Potrzebne są też zmiany w przepisach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, które ułatwią realizowanie wspólnych inwestycji sektora publicznego z prywatnym biznesem. Niedługo powinny wejść w życie nowe regulacje dotyczące wspierania inwestycji, które zakładają, że cała Polska stanie się jedną strefą inwestycyjną. To z pewnością przełoży się na wzrost zainteresowania lokowaniem kapitału w naszym kraju nie tylko przez inwestorów zagranicznych, ale także przez polskie firmy.

A co ze wspieraniem innowacyjności, która może stać się motorem wzrostu polskiej gospodarki?
Chcemy przestawiać polską gospodarkę na tory innowacyjności. Liczymy na pozytywne efekty niedawno wprowadzonej tzw. ustawy wdrożeniowej, skierowanej głównie do sektora MŚP i samorządów, które są największymi odbiorcami środków unijnych. Nowe rozwiązania mają sprawić, żeby zarówno aplikowanie o fundusze, jak i realizacja projektów były jak najprostsze. Wsparciem dla rozwoju polskich firm będzie też przygotowana w resorcie rozwoju Konstytucja biznesu, zawierająca pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednym z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, żeby z korzyści płynących ze wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy obywatele. I ten cel, m.in. dzięki programowi Rodzina 500 +, jest realizowany. Ale wiele polskich rodzin czeka na program Mieszkanie +, który wprowadzany jest dosyć wolno. Czy rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie traktował ten program priorytetowo?
Program Mieszkanie + jest naszym priorytetem. Pan Premier Morawiecki będzie go osobiście nadzorował. Z jednej strony ma ogromne znaczenie społeczne, a z drugiej realizacja programu może stać się impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki. Sytuacja mieszkaniowa polskich rodzin nie jest dobra. Szacuje się, że w skali kraju brakuje prawie miliona mieszkań. To ogromny problem, gdyż mieszkanie, obok bezpieczeństwa, to podstawowa potrzeba obywateli. Chcielibyśmy, żeby dzięki programowi Mieszkanie + polskie rodziny miały łatwiejszy dostęp do tanich mieszkań, przede wszystkim na wynajem. W tej chwili buduje się w Polsce rocznie ok. 150 tys. mieszkań, a my chcielibyśmy, żeby budowano ich przynajmniej 220 tys. To spowoduje, że do 2030 r. powstanie ok. 2 mln 750 tys. nowych mieszkań. To znacząco podniesie jakość życia wielu polskich rodzin.

Całość wywiadu z ministrem Jerzym Kwiecińskim w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Berżnik [ZDJĘCIA]

/ @pielgrzymkaSuwalkiWilno

  

W drugim dniu pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do parafii Berżniki, która leży na samej granicy polsko – litewskiej. Większość dnia pątnicy maszerowali w deszczu. Te trudy wzmacniają intencje, z którymi udajemy się do Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzień rozpoczął się poranną modlitwą przy kościele w gościnnym Krasnopolu. Następnie wyruszyliśmy w stronę Sejn, gdzie dotarliśmy po postoju w miejscowości Skustele. W Sejnach przeżywaliśmy dzisiejszą eucharystię wspominając Matkę Boża Szkaplerzną w miejscowej bazylice, która jest jednocześnie sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich pielgrzymów w imieniu parafian powitał tradycyjnie ks. prałat Zbigniew Bzdak.

Nasza pielgrzymkowa Msza św. nabrała szczególnie uroczystego charakteru za sprawą jubileuszu 40. lecia kapłaństwa bp ełckiego Jerzego Mazura SVD, który przeżywał go wraz z ośmioma współbraćmi werbistami. Ich święcenia odbyły się dokładnie 22 kwietnia 1979 r. w Pieniężnie, a sakrament kapłaństwa przyjęli z rąk abpa Ignacego Tokarczuka. Okolicznościową homilię wygłosił jeden z jubilatów o. Jan Pawłowski z Nysy z Domu Dobrego Pasterza. Podkreślił w nim m.in,. iż Maryja przez swoje „Fiat” przypomina do kogo należy człowiek i kto ma do niego największe prawo. Jeden jest Bóg, od którego wszyscy wyszli, do niego także, czy tego chcemy czy nie, wrócimy. W tym kontekście odpowiedź dana Panu przez Maryję podczas Zwiastowania  „Oto ja służebnica Pańska” to najpiękniejsze słowa, jakie człowiek może powiedzieć Panu Bogu. Maryja podpowiada nam, jak układać nasze relacje z Jej Synem, jak być wiernym chrystusowej ewangelii – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie eucharystii pielgrzymi złożyli księdzu biskupowi i wszystkim jubilatom serdeczne życzenia. Po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Sejneńskiej chętni pielgrzymi przyjęli szkaplerz maryjny z rąk ojca karmelity uczestniczącego w pielgrzymce. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych  na obiad przygotowany przez parafian z Sejn.

Po kolejnych 10 km. pielgrzymowania dotarliśmy do Berżnik. To ostatni nocleg w granicach Polski. Pątników zmierzających do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl