Minister Jerzy Kwieciński: Unia nie zabierze nam pieniędzy!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Chcemy przestawiać polską gospodarkę na tory innowacyjności. Poza tym naszym priorytetem jest program Mieszkanie +. Będziemy też dbali o terminową realizację inwestycji krajowych. Mam tu na myśli przede wszystkim duże programy infrastrukturalne, drogowe, kolejowe, a także projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi "Gazecie Polskiej" Jerzy Kwieciński.

Ostatnio pojawiły się głosy, że Polska może stracić część funduszy unijnych. Czy jest to realne zagrożenie?
Jeśli chodzi o obecną perspektywę, takiego zagrożenia nie ma. Według obowiązującego prawa instytucje europejskie nie mogą zabrać nam funduszy przeznaczonych na politykę spójności. Mogą natomiast powstać pewne problemy związane z brexitem. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przychody do wspólnego budżetu będą mniejsze. I to może wpłynąć na unijne finanse.

Jednym z flagowych projektów inwestycyjnych rządu jest Centralny Port Komunikacyjny. Projekt ten wzbudza jednak kontrowersje. Czy budowa w Polsce regionalnego huba transportowego ma uzasadnienie ekonomiczne?
W ostatnich kilkunastu latach powstało wiele analiz, które wyraźnie wskazują, że jest miejsce dla takiego huba komunikacyjnego w tej części Europy. Proszę zauważyć, jak dużo naszych rodaków musi korzystać z lotnisk zagranicznych, żeby dostać się do wielu krajów Azji, Ameryki czy Afryki, bo krajowe porty nie oferują takich połączeń. Poza tym Polacy nadal stosunkowo mało latają, kilkakrotnie mniej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Tak więc rynek pasażerski w Polsce ma ogromny potencjał rozwoju. Byłoby błędem, gdybyśmy tej szansy nie wykorzystali. Budowa takiego portu przyczyni się do podniesienia jakości życia Polaków. Jednak nie to jest najważniejsze. Funkcjonowanie hubu będzie miało ogromne znaczenie gospodarcze. Można przytoczyć przykład Turcji, która dzięki portom lotniczym nie tylko wzmocniła swojego największego przewoźnika lotniczego Turkish Airlines, ale też pozwoliła na ekspansję firm tureckich np. w Afryce. A ponieważ zależy nam, żeby nasze firmy rozwijały się nie tylko na krajowym rynku, to potrzebne są bezpośrednie połączenia z bardziej czy mniej odległymi miejscami na świecie. Poza tym Centralny Port Komunikacyjny stanie się bardzo ważnym, wręcz kluczowym węzłem transportowym Polski, w którym zbiegać się będą najważniejsze trasy drogowe i kolejowe.

Polscy przedsiębiorcy narzekają na przepisy prawne, które często spowalniają proces inwestycyjny. Czy nowe resorty gospodarcze będą bardziej się wsłuchiwać w oczekiwania małego i średniego biznesu?
Zdajemy sobie sprawę, że otoczenie prawne związane z prowadzeniem inwestycji trzeba poprawić. Wśród głównych czynników utrudniających rozwój biznesu w Polsce Bank Światowy wymienia system sądowniczy i warunki prowadzenia inwestycji. Obecnie wdrażana reforma systemu sądowniczego ma sprawić, że sądy zaczną lepiej działać z korzyścią nie tylko dla obywateli, ale i dla gospodarki. Rząd natomiast podejmuje działania, które mają usunąć bariery inwestycyjne. Już sporo w tej dziedzinie zrobiono, ale mamy świadomość, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Do tej pory nie udało się np. uchwalić nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Potrzebne są też zmiany w przepisach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, które ułatwią realizowanie wspólnych inwestycji sektora publicznego z prywatnym biznesem. Niedługo powinny wejść w życie nowe regulacje dotyczące wspierania inwestycji, które zakładają, że cała Polska stanie się jedną strefą inwestycyjną. To z pewnością przełoży się na wzrost zainteresowania lokowaniem kapitału w naszym kraju nie tylko przez inwestorów zagranicznych, ale także przez polskie firmy.

A co ze wspieraniem innowacyjności, która może stać się motorem wzrostu polskiej gospodarki?
Chcemy przestawiać polską gospodarkę na tory innowacyjności. Liczymy na pozytywne efekty niedawno wprowadzonej tzw. ustawy wdrożeniowej, skierowanej głównie do sektora MŚP i samorządów, które są największymi odbiorcami środków unijnych. Nowe rozwiązania mają sprawić, żeby zarówno aplikowanie o fundusze, jak i realizacja projektów były jak najprostsze. Wsparciem dla rozwoju polskich firm będzie też przygotowana w resorcie rozwoju Konstytucja biznesu, zawierająca pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednym z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, żeby z korzyści płynących ze wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy obywatele. I ten cel, m.in. dzięki programowi Rodzina 500 +, jest realizowany. Ale wiele polskich rodzin czeka na program Mieszkanie +, który wprowadzany jest dosyć wolno. Czy rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie traktował ten program priorytetowo?
Program Mieszkanie + jest naszym priorytetem. Pan Premier Morawiecki będzie go osobiście nadzorował. Z jednej strony ma ogromne znaczenie społeczne, a z drugiej realizacja programu może stać się impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki. Sytuacja mieszkaniowa polskich rodzin nie jest dobra. Szacuje się, że w skali kraju brakuje prawie miliona mieszkań. To ogromny problem, gdyż mieszkanie, obok bezpieczeństwa, to podstawowa potrzeba obywateli. Chcielibyśmy, żeby dzięki programowi Mieszkanie + polskie rodziny miały łatwiejszy dostęp do tanich mieszkań, przede wszystkim na wynajem. W tej chwili buduje się w Polsce rocznie ok. 150 tys. mieszkań, a my chcielibyśmy, żeby budowano ich przynajmniej 220 tys. To spowoduje, że do 2030 r. powstanie ok. 2 mln 750 tys. nowych mieszkań. To znacząco podniesie jakość życia wielu polskich rodzin.

Całość wywiadu z ministrem Jerzym Kwiecińskim w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

MSZ do Polaków na Sri Lance: "Prosimy o kontakt"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych / fot. twitter.com/MSZ_RP

  

Ważny komunikat dla Polaków, którzy przebywają obecnie na Sri Lance. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi o pilny kontakt.

W związku z atakami na Sri Lance Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi przebywających tam Polaków o kontakt pod telefonem dyżurnym: +91 9910999477 i pod adresem mailowym: Newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl . Apeluje też o stosowanie się do zaleceń władz miejscowych.

"W związku z atakami na Sri Lance władze wprowadziły godzinę policyjną. Prosimy wszystkich obywateli Polski o stosowanie się do zaleceń władz miejscowych. Obywateli Polski przebywających na Sri Lance prosimy o kontakt pod tel. dyżurny: +91 9910999477"

- napisano na Twitterze resortu spraw zagranicznych.

MSZ w oświadczeniu zamieszczonym dziś na swojej stronie internetowej podkreśliło wcześniej, że Polska zdecydowanie potępia ataki terrorystyczne dokonane na Sri Lance i potępia wszelkie przejawy terroryzmu i przemocy. [polecam:https://niezalezna.pl/268563-polska-potepia-zamachy-na-sri-lance-czy-wsrod-ofiar-sa-nasi-rodacy-wazny-apel-msz]

Rzeczniczka prasowa MSZ Ewa Suwara poinformowała, że weryfikowane są informacje dot. ewentualnej obecności Polaków wśród poszkodowanych na Sri Lance. Jak wyjaśniła, procedura trochę potrwa, a dotychczas MSZ nie ma żadnej potwierdzonej informacji o poszkodowanych Polakach.

"Jesteśmy w kontakcie z władzami na miejscu"

- zapewniła Suwara.

Dodała, że resort spraw zagranicznych prosi, aby Polacy, którzy są na miejscu dawali znać bliskim, że są bezpieczni.

W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach, w których - według różnych źródeł - zginęło od ok. 140 do ok. 190 osób. Co najmniej dwa z wybuchów prawdopodobnie były dziełem zamachowców samobójców. Na razie nikt nie przyznał się do ataków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl