Trzej podejrzani o propagowanie nazizmu nie trafili do aresztu

Policyjne dozory, poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się i innymi podejrzanymi – to środki zapobiegawcze wobec trzech uczestników ubiegłorocznych „obchodów” 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim.

policja.pl

Poinformowała o tym rzeczniczka prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Joanna Smorczewska.

W całej sprawie zatrzymano łącznie pięć osób, które są podejrzane o propagowanie nazistowskiego ustroju państwa – grozi za to do dwóch lat więzienia. Decyzja w sprawie pozostałej dwójki zapadnie prawdopodobnie w czwartek.

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących przesłuchań, m.in. tego, czy podejrzani przyznali się do winy, ani treści składanych przez nich wyjaśnień.

„Superwizjer” TVN24 wyemitował w sobotę reportaż o działalności stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. 

Na polecenie gliwickiej prokuratury, która wszczęła śledztwo, ABW zatrzymała dotychczas pięć osób, które brały udział w tych „obchodach”. O zatrzymaniu trzech organizatorów spotkania poinformowano we wtorek. Śledczy podali, że usłyszeli oni zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju poprzez „zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”.

Wśród nich jest szef organizującego te „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R. To właśnie wobec nich zapadły już decyzje w sprawie środków zapobiegawczych.

W środę prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób – Doroty R. i Adriana K. Usłyszeli takie same zarzuty, jak pozostali. Decyzje w ich sprawach zostaną podjęte prawdopodobnie w czwartek. Te osoby są nadal zatrzymane.

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiedział we wtorek, że działania podległych mu służb w sprawie ścigania tego typu przestępstw będą „stanowcze”.

 

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

#Duma i Nowoczesność #nazizm #policja #Hitler

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo