Kontrowersyjny artykuł o Wałęsie doczekał się komentarza

/ Piotr Drabik \ CC BY 2.0

  

Wałęsa ma ogromne zasługi z lat 80. i niewątpliwie ogromnie przyczynił się do polskiej wolności, (…) natomiast fakty są takie, że wcześniej miał problemy w swoim życiorysie i wszyscy doskonale o tym wiedzą, to jest udowodnione przez historyków, przez ekspertów – powiedział dziś w Davos prezydent Andrzej Duda. Skomentował w ten sposób kontrowersyjny artykuł amerykańskiej prasy o rzekomym „wymazywaniu” przez PiS z historii Lecha Wałęsy.

Dziś podczas spotkania z polskimi dziennikarzami obecnymi na Światowym Forum Gospodarczym prezydent był pytany o środowy artykuł w „Wall Street Journal”, w którym napisano, że obecnie w Polsce Lech Wałęsa „lider Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla jest wymazywany z oficjalnej pamięci” przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość. Jak czytamy w artykule, rządząca w Polsce partia rzekomo podważa nie tylko zasługi Wałęsy w kwestii obalenia komunizmu, ale też „buduje nowy rodzaj demokracji, który służy populistycznej, nacjonalistycznej wizji”.

Duda zaznaczył, że podczas jego rozmów w Davos nikt go nie pytał o te kwestie. 

Jestem osobiście zasmucony, żeby nie powiedzieć mocniej tym artykułem w „WSJ”. Uważam, że jest w nim bardzo wiele nieprawdy

- zauważył prezydent, wskazując, że Wałęsa „ma piękne karty w swojej historii, ma trudne karty w swojej historii”.

Duda podkreślił, że najważniejsze jest, „żebyśmy mówili prawdę”.

Nie zakłamujmy prawdy. (Wałęsa) ma ogromne zasługi z lat 80. i niewątpliwie ogromnie przyczynił się do polskiej wolności, osobiście mu tego nigdy nie odbierałem i mam nadzieję, że nikt mu nie będzie tego próbował odbierać, natomiast fakty są takie, że wcześniej miał problemy w swoim życiorysie i wszyscy doskonale o tym wiedzą, to jest udowodnione przez historyków, przez ekspertów

- powiedział prezydent.

Dodał, że wbrew temu, co napisano w artykule, inwestorzy są zadowoleni z sytuacji w Polsce.

Obecni u nas nasi partnerzy z zagranicy chwalą możliwości inwestycyjne, rozwój gospodarczy, to jak Polska się rozwija i mówią, że jesteśmy na najlepszej drodze do sukcesu

- zauważył Duda.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burze nad Polską, strażacy w akcji

Zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

125 interwencji w związku z burzami odnotowały dziś jednostki Straży Pożarnej w całym kraju do godz. 7.30 - poinformował dziś rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Jak poinformował Frątczak, Straż Pożarna prowadziła ponad 300 interwencji w związku z burzami i frontem atmosferycznym, który wciąż przechodzi nad Polską. We wtorek było ich 184 i dotyczyły woj. małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W środę już do godz. 7.30 odnotowano kolejne 125 akcji Straży Pożarnej, głównie w województwach mazowieckim i dolnośląskim.

"Prowadzone akcje związane były z usuwaniem powalonych drzew, które blokowały ulice, drogi i szlaki kolejowe oraz wypompowywaniem wody po ulewach"

- zaznaczył rzecznik.

Frątczak zwrócił uwagę na fakt, że fala przesuwa się na północny wschód i przypomniał, że ostrzeżenia przed burzami dotyczą województwa Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl