To pierwsze przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą w tym roku. I od razu cyrk.

Pierwszym z przesłuchiwanych jest Paweł Wojtunik. Następnie przed komisją ma stawić się b. dyrektor delegatury CBA w Gdańsku Jerzy Stankiewicz.

Wojtunik na początku już powiedział, że zależy mu na czasie.

Zapytano go o to, czy CBA w latach 2009-2012 była zainteresowana Amber Gold.

W trybie jawnym nie mogę mówić kto pozostawał w zainteresowaniu CBA

– powiedział Wojtunik pytany o to, czy CBA zajmowała się Amber Gold.

Małgorzata Wassermann przypomniała, że wszystkie dokumenty, które wytworzyło w sprawie Amber Gold CBA – a nie jest ich dużosą jawne.

I usłyszeliśmy to.

Nie pamiętam treści tych materiałów

– stwierdził Wojtunik.

 

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.