Legenda światowego kina pogratulowała PiS

Organizacje pozarządowe oraz Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowały w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawę „Niech futra przejdą do historii”. Ma zwracać uwagę na cierpienia zwierząt hodowanych na futra i zachęcać państwa UE do wprowadzania zakazu takiej hodowli. W czasie inauguracji odczytano list Brigitte Bardot do uczestników konferencji.

Brigitte Bardot
By Cdrik b06 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3000983

Wystawę zorganizowali europosłowie PiS (grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) Ryszard Legutko, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Jadwiga Wiśniewska i Stanisław Ożóg, litewski europoseł Waldemar Tomaszewski oraz organizacje pozarządowe Otwarte Klatki, Fur Free Alliance i Eurogroup for Animals.

Ekspozycja zwraca uwagę na problem zbyt małych klatek na fermach, cierpienie zwierząt i okrutny sposób ich zabijania. Pokazując wpływ funkcjonowania ferm na lokalne społeczności, stara też się obalić mit, że futro jest produktem ekologicznym, gdyż do jego przygotowania używa się różnych szkodliwych substancji chemicznych. Przedstawia też obecnie prawodawstwo w UE dotyczące hodowli na futra. Można się z niej dowiedzieć m.in., że w UE rocznie ponad 40 mln zwierząt jest zabijanych na futra.

Podczas inauguracji odczytano list Brigitte Bardot do uczestników konferencji. Francuska aktorka od wielu lat prowadzi kampanię przeciwko hodowaniu zwierząt na futra.

Sondaże jasno pokazują, że większość Europejczyków nie akceptuje hodowli na futra. Kilka państw członkowskich zakazało lub jest bliskich zakazania funkcjonowania przemysłu hodowli na futra, w tym Wielka Brytania, Austria, Chorwacja i Słowenia. Gratuluję posłom EKR, którzy współorganizowali konferencję w PE. Mam nadzieję, że Polska wkrótce również wprowadzi zakaz hodowli zwierząt na futra

– napisała w liście francuska aktorka.

Otwierając wystawę europoseł Ryszard Legutko (PiS) powiedział, że została ona uznana za kontrowersyjną, zanim jeszcze została zainaugurowana.

To mnie niezwykle dziwi, bo nie ma w niej niczego kontrowersyjnego
– powiedział. Podkreślił, że ochrona zwierząt jest wyrazem człowieczeństwa i nie ma barw politycznych.

Z kolei Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że futro to nieistotny przedmiot luksusowy. 

Badania opinii publicznej pokazują, że obywatele Unii Europejskiej nie akceptują bulwersujących warunków chowu zwierząt, jak i okrutnego sposobu ich zabijania
– powiedziała europarlamentarzystka. Dodała, że jest przekonana, że nie ma ceny, którą można by zapłacić za nieuzasadnione cierpienie zwierząt, żyjących w złych warunkach i zabijanych w okrutny sposób. Zaapelowała też do uczestników konferencji o podpisanie deklaracji popierającej wprowadzenie zakazu hodowli dla futer.

Wicemarszałek sejmu Beata Mazurek powiedziała, że ze względu na cierpienie zwierząt należy poprzeć tego rodzaju inicjatywę. 

Dlatego w polskim parlamencie PiS złożył projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Jednym z elementów wystawy jest zakaz prowadzenia hodowli zwierząt na futra. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie, które z pewnością przyjmiemy, nie będzie krytykowane przez europejskich biurokratów, tym bardziej, że w wielu krajach są takie rozwiązania
– zaznaczyła.

Podczas inauguracji wystawy odtworzone zostało nagranie wideo prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników konferencji. – Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś – przekonywał w nim prezes PiS.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych podziękowali EKR za możliwość zorganizowania konferencji w PE. Wskazywali, że ta inicjatywa pokazuje, iż w UE jest wola polityczna do tego, żeby zakazywać hodowli zwierząt na futra.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Brigitte Bardot #PiS #Niech futra przejdą do historii #hodowla #zwierzęta futerkowe

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo