Marsz 10 stycznia: "Przeciwstawiamy się złu"

  

– To nie tylko nasze prawo. To nasz obowiązek, by domagać się prawdy o katastrofie smoleńskiej – przemawiał do uczestników Marszu Pamięci były premier Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił do zebranych o wspólnym dochodzeniu do prawdy o tragedii smoleńskiej. – Czynimy to, by przeciwstawić się oszustwu, przeciwstawić się złu. I musimy czynić dalej, bo oszustwo i zło, wszystko, co ciągle łączy się ze smoleńską tragedią, wciąż trwa – mówił Jarosław Kaczyński. Dodał, że władze odmawiają powiedzenia prawdy, która należy się obywatelom Rzeczypospolitej. – Polska nie jest własnością tych, którzy teraz rządzą. Rzeczpospolita jest własnością nas wszystkich, naszym wspólnym domem – mówił prezes PiS.

– Są tacy, którzy myślą, że zapomnieliśmy, że tu stał krzyż i miał stanąć pomnik. O tym, że mieliśmy wspólnie jako Polacy, obywatele, oddać hołd tym, którzy polegli. Nie zapomnieliśmy – mówił Kaczyński. Po tych słowach zebrani skandowali: "Pamiętamy!" – Pamiętamy i będziemy pamiętać. Będziemy nieustannie, twardo i cierpliwie zabiegać o to, by prawda wyszła na jaw i nastąpiło oddanie hołdu ofiarom katastrofy – stwierdził prezes PiS. –Chcemy sprawiedliwości i kary dla tych, którzy zawinili – mówił. Odniósł się też do skandowania przez uczestników marszu nazwiska śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Dziś to nazwisko oddaje wszystko to, co mamy w naszych sercach, gdy myślimy o Polsce, naszej wspólnej wielkiej i dobrej przyszłości – powiedział były premier.

Głos zabrał też Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie. – Panie premierze, chcemy wiedzieć, kiedy będą w Polsce czarne skrzynki, kiedy wróci wrak samolotu, kiedy będą przeprowadzone ekshumacje, które potwierdzą kłamstwa sowieckie – mówił przewodniczący Komitetu Katyńskiego pod adresem obecnego szefa rządu. Melak podkreślił, że w Polsce i na świecie jest ponad tysiąc miejsc upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. – Warszawa jest bastionem, który takiego miejsca nie ma. Ale będzie miała – podkreślał.

Apel Klubów „Gazety Polskiej” odczytywany dziś w wielu miejscach w Polsce i za granicą przedstawiła zebranym szefowa warszawskiego Klubu "GP" Anita Czerwińska, organizatorka marszu. 

Autorzy apelu zwrócili uwagę na fatalne działania prokuratury w sprawie wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej. 

Dzisiaj oskarżenie o zaniedbania stawiają sobie wzajemnie sami szefowie prokuratury. Władza zabrnęła w ślepy zaułek. Rządzący nie mogą już twierdzić, że nic złego w śledztwie się nie stało. Sprawa katastrofy smoleńskiej obnaża słabość państwa  napisano w dokumencie.


Chcemy, aby śledztwo smoleńskie prowadzili ludzie, którzy mają społeczne zaufanie. Widać, że sprawy katastrofy smoleńskiej nie da się zamieść pod dywan – zapisano w apelu.

Anita Czerwińska podziękowała też w imieniu autorów apelu wszystkim trwającym w codziennej modlitwie w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym posłowie Antoni Macierewicz i Tomasz Kaczmarek.fot. Zbyszek Kaczmarekfot. Zbyszek Kaczmarekfot. Zbyszek Kaczmarekfot. Patryk Lubońfot. Patryk Luboń

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Niemcy kłócą się z USA ws. Nord Stream 2. „Nikt nam nie przeszkodzi”

/ fdecomite CC BY 2.0

  

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył dziś, że nawet ewentualne sankcje USA nie wstrzymają zbudowania gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

- Nikt nie przeszkodzi - powiedział Maas uczestnicząc w politycznym forum dyskusyjnym agencji dpa. Karne posunięcia Stanów Zjednoczonych mogą wprawdzie skłonić niektórych udziałowców tego przedsięwzięcia, w tym koncerny niemieckie, do wycofania się, ale nie doprowadzą do fiaska całego projektu - zaznaczył. Dodał, że wtedy Rosja urzeczywistniłaby go sama i nie miałoby się już wtedy żadnego wpływu na kontynuowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak wskazał Maas, negocjacje w sprawie ukraińskiego tranzytu prowadzone są obecnie z udziałem Unii Europejskiej. - Wszystko to obróciłoby się wniwecz, gdyby wprowadzono sankcje, a ten gazociąg zostałby potem zbudowany przez samych Rosjan - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie potwierdził w niedzielę, że ambasador Richard Grenell wysłał do realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 zachodnich koncernów list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

- List przypomina, że jakakolwiek firma współpracująca z rosyjskim sektorem energetycznych rurociągów eksportowych naraża się na sankcje USA z tytułu CAATSA (Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje) - oświadczył rzecznik, dodając, że budowie drugiego bałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec sprzeciwiają się także inne państwa europejskie.

Odnosząc się do listu, Maas powiedział dziś, że nie jest jego zadaniem mówienie ambasadorom o tym, co im wolno, niemniej „o tym, czy (taki) sposób eksponowania siebie leży w interesie Stanów Zjednoczonych, muszą zdecydować już same Stany Zjednoczone”.

Formalnie jedynym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za projekt Nord Stream 2 jest rosyjski Gazprom, ale podpisała ona umowy o finansowaniu tego przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV. Wszystkie te firmy energetyczne byłyby odbiorcami dostarczanego nowym gazociągiem surowca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl