Media kontra znany sędzia. „Wyrok w tej sprawie będzie lekcją dla przyszłych pokoleń”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Takiego scenariusza nie wymyśliliby nawet filmowi scenarzyści. Sędzia Henryk Pietrzkowski najpierw został bohaterem afery w Sądzie Najwyższym (aferę wykrytą przez CBA ujawniła w 2012 „Gazeta Polska”). W sprawie uruchomiono nawet śledztwo, w którym sędzia Pietrzkowski zeznawał jako świadek. Nagle nastąpił zwrot akcji – prokuratura śledztwo umorzyła, później je wznowiła i prowadzi do dziś. Nie przeszkodziło to jednak innemu sądowi uznać, że prasa powinna sędziego przepraszać za... sugerowanie związku ze skandalem.

Sędzia Sądu Najwyższego pozwał wydawcę oraz redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” urażony opinią publikowaną w dzienniku z 2014 r. komentującą ujawnienie przez Telewizję Republika nagrań rozmów oraz esemesów między tym sędzią i Bogusławem M.- jego kolegą z NSA w stanie spoczynku. Treść materiałów śledczych wskazuje, że Bogusław M. prosił Pietrzkowskiego o pomoc w napisaniu skutecznej skargi kasacyjnej.

Aferę wykrytą przez CBA ujawniła w 2012 „Gazeta Polska”. W sprawie uruchomiono śledztwo, w którym sędzia Pietrzkowski zeznawał jako świadek. Prokuratura najpierw umorzyła je a od 2016 r. wznowiła i dotąd je prowadzi.

Co ciekawe w tekście „Rzeczpospolitej”, którego dotyczy pozew nie pada sformułowanie, by sędzia popełnił przestępstwo. Przeciwnie, autor to niemal wyklucza. Jednak sędziemu najwyraźniej nie spodobało się, że dziennikarz zastanawiał się w publikacji nad kategorią prawną przestępstwa, do którego mogło dojść w sprawie.

Wyrok nakazuje przeprosić sędziego Pietrzkowskiego za zawarcie w tekście „sugestii o możliwych intencjach sędziego do zachowania przestępczego”. Sędzia Pogorzelska wyliczyła 4 formy przeprosin, jakie ma uzyskać Pietrzkowski od pozwanych. Wydawca ma zamieścić przeprosiny w wydaniu papierowym gazety a jej portal ma przez cztery miesiące krzyczeć tekstem o tym, jak sędzia został niesłusznie spostponowany. Taką samą formę przeprosin ma uzyskać prawnik ze strony redaktora naczelnego.

- Pozwane strony dopuściły do bezprawnej publikacji tekstu, który narusza dobre imię i cześć sędziego - uznała sędzia Pogorzelska. - Sugerowanie, że sędzia SN mógł popełnić przestępstwo, jest przekroczeniem – kontynuowała. -Trudno też wskazać uzasadniony cel społeczny, jaki miałby stać za publikacją na temat udziału powoda w sprawie – mówiła sędzia Pogorzelska.

Co więcej, sędzia uznała także, że w tekście jest mowa o Henryku P., co miało stygmatyzować sędziego Pietrzkowskiego jako przestępcę a nie chronić jego anonimowość.

Z kolei w mowie końcowej procesu red. naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota podkreślił, że cała sprawa ma charakter precedensowy i wskazywał, że tu chodzi o granice wolności słowa.

- To sprawa o granice wolności słowa. Wyrok w tej sprawie będzie lekcją dla przyszłych pokoleń – mówił sugerując, że wygrana sędziego w procesie, będzie poważnym ograniczeniem wolności prasy.

 

Oświadczenie

Maciej Marosz, autor książki „Resortowe togi”, przeprasza mec. Jerzego Naumanna w związku z błędnym umieszczeniem nazwiska adwokata we fragmencie opracowania dotyczącym sędziego Anatola Derkacza. W efekcie w książce pada niezgodna z prawdą sugestia, jakoby mec. Jerzy Naumann był sędzią w okresie stalinowskim i późniejszych latach PRL.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawica umacnia się w Hiszpanii

zdjęcie ilustracyjne / fdecomite CC BY 2.0

  

Na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii słabnie przewaga socjalistycznej PSOE nad Partią Ludową (PP) - wynika z opublikowanego dziś sondażu Sigma Dos. Trzecią siłą w parlamencie może być prawicowa partia Vox.

Z badania wynika, że najwięcej mieszkańców Hiszpanii deklaruje obecnie poparcie dla PSOE, czyli Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W wyborach 28 kwietnia br. zdobyła ona 123 mandaty, a przed zaplanowanymi na 10 listopada przedterminowymi wyborami ma poparcie dające jej 121 miejsc w 350-mandatowym Kongresie Deputowanych.

Tymczasem znaczący wzrost poparcia odnotowała centroprawicowa PP, która według sondażu zwiększyłby swój stan posiadania w niższej izbie parlamentu z 66 do 97 mandatów.

Badanie Sigma Dos sugeruje, że trzecią siłą w Kongresie Deputowanych może stać się kierowana przez Santiago Abascala partia Vox. To prawicowe ugrupowanie, opowiadające się m.in. za zawieszeniem autonomii Katalonii, ograniczeniem praw mniejszości seksualnych oraz deportacją nielegalnych migrantów, może liczyć na 36 miejsc. Dotychczas miało ich 24.

Czwartym ugrupowaniem Kongresu Deputowanych może być lewicowy blok Unidas Podemos (UP). W porównaniu do wyborów z kwietnia UP w listopadzie straciłby 10 posłów, zapewniając sobie jedynie 32 mandaty.

Do parlamentu może wejść nowe lewicowe ugrupowanie Mas Pais. Według sondażu ta partia, bliska programowo UP, może wprowadzić do Kongresu Deputowanych siedmiu posłów.

Największym przegranym badania Sigma Dos jest liberalna partia Ciudadanos, która mogłaby liczyć na zaledwie 19 mandatów. Dotychczas miała ich 57.

Politolodzy i dziennikarze oceniają, że głównym powodem zawirowań w politycznych sympatiach Hiszpanów są utrzymujące się od tygodnia zamieszki w Katalonii. Protesty są rezultatem werdyktu Sądu Najwyższego w Madrycie, który 14 października skazał dziewięciu regionalnych polityków na wyroki od 9 do 13 lat więzienia za zorganizowanie w 2017 r. referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Po kwietniowych wyborach kierujący PSOE premier Pedro Sanchez próbował utworzyć swój drugi rząd na bazie polityków rodzimego ugrupowania. Kiedy nie powiodła się próba zdobycia poparcia UP dla mniejszościowego gabinetu, premier ogłosił wybory.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl