Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki zapowiedział, że jeszcze dziś złoży wniosek o delegalizację stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" związanego z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku. 

- Musimy w sposób stanowczy działać z tego typu inicjatywami. Niestety przez lata było budowane przyzwolenie na tego typu działalność

- powiedział Jaki.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

- Organizacja „Duma i Nowoczesność” została zarejestrowana za czasów Platformy, a za czasów PiS zostanie zdelegalizowana. I mamy co do tego bardzo dużą determinację

- stwierdził wczoraj w TVN24 Patryk Jaki.