Pierwszy etap ćwiczenia rozpoczął się już 13 stycznia br. i trwał kilka dni.  Było to przemieszczenie się transportem kolejowym i kolumnami kołowymi na odległość prawie 800 kilometrów do Niemiec. Zadanie wykonane zostało bardzo dobrze — wyjaśnia cytowany przez oficjalny portal DG RSZ oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej por. Bartłomiej Kulesza. W sumie 12. BZ do Hohenfels wysłała ponad 300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego: od pojazdów terenowych, przez samochody ciężarowe i Rosomaki, a kończąc na ciężkim sprzęcie inżynieryjnym.

Błękitna Brygada ze Szczecina podczas ćwiczenia „Allied Sprit VIII” dowodzi wielonarodową kwaterą Brygady. Sprawdzi m.in. swoją zdolność do planowania, kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Wszyscy uczestnicy zdobywają doświadczenie w ramach wielonarodowego wysiłku. W sumie ponad 4000 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Czech, Albanii, Włoch, Rumunii i Litwy wspólnie ćwiczy wzmacniając interoperacyjność wśród sojuszników w NATO i jego kluczowych partnerów — informuje DG RSZ.

Ćwiczenie „Allied Spirit VIII” to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To również przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest Anakonda-18, podczas którego 12. Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym — czytamy.