21 stycznia 1919 r. Józef Piłsudski wydał rozkaz zaliczenia weteranów roku 1863 do Wojska Polskiego

Grupa weteranów pod popiersiem Romualda Traugutta / „Żywe pomniki bohaterstwa. Ostatni z 1863 roku"/1934

  

Niepodległości Polski doczekało nieco ponad 3600 weteranów Powstania Styczniowego. Wszyscy otrzymali stopnie oficerskie, przyznano im stałą pensję wypłacaną przez państwo, otwierano specjalne domy opieki, w których mogli mieszkać, jeśli takie było ich życzenie. W grudniu 1919 r. specjalna komisja przyznała prawa weteranów 3644 osobom. W 1922 r. ukazał się „Przepis ubioru weteranów 1863 r.” określający dokładnie krój i kolory munduru. A w 1930 r. wszystkim żyjącym wówczas weteranom przyznany został ustanowiony Krzyż Niepodległości.

ROZKAZ W ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGOŻołnierze!

 Pięćdziesiąt lat temu ojcowie nasi rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny. Szli nie w lśniących mundurach, lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki, lecz z strzelbami myśliwskimi i kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały, pozostając, jako żołnierze, niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych.
Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy.
Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.
Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej, wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów.

Rozkaz przeczytać przed frontem kompanij, szwadronów, bateryj i zakładów.

Józef Piłsudski

Więcej o weteranach Powstania Styczniowego można przeczytać w najnowszym dodatku historycznym do Gazety Polskiej. Artykuł „W miłości Boga i Ojczyzny. Weterani Powstania Styczniowego" poświęcony żołnierzom Styczniowej Nocy napisał Tomasz Łysiak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, tygodnik GP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Te sondaże rozwiewają nadzieje „Wyborczej”. Bardzo mocny PiS na czele!

/ https://twitter.com/a_hrechorowicz

  

Choć "Gazeta Wyborcza" wyraża nadzieję, że opozycja ma jednak szansę, by odsunąć PiS od władzy (w czym ma pomóc zamiana Grzegorza Schetyny na Małgorzatę Kidawę-Błońską) - sondaże nie pozostawiają złudzeń. Na cztery tygodnie przed wyborami partia Jarosława Kaczyńskiego zdecydowanie prowadzi. W każdym z sondaży: PiS na bardzo silnym pierwszym miejscu.

W sondażu Kantar dla "Wyborczej" aż 75 proc. pytanych było pewnych, że weźmie udział w wyborach 13 października. Dla porównania: przed majowymi eurowyborami twierdziło tak 53 proc., a frekwencja była w nich rekordowa i wyniosła ostatecznie 46 proc.

- podaje "Gazeta Wyborcza".

Jak wynika z sondażu, "na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 43 proc., na Koalicję Obywatelską 30 proc., na Lewicę - 11 proc. Konfederacja z 5-proc. poparciem i PSL-Koalicja Polska z 4-proc. są na granicy progu wyborczego".

"W stosunku do sierpniowego sondażu Kantar PiS zyskał 4 pkt. proc. i może liczyć na bezpieczną większość w Sejmie, choć nie ma szans na większość konstytucyjną. KO i Lewica zostały na tym samym poziomie, PSL stracił 2 pkt., a Konfederacja - 1 pkt"

- czytamy w gazecie. 

Jak natomiast wynika z prognozy przedwyborczej przygotowanej przez Badania.pro dla Onetu i Faktu, PiS w Sejmie miałby 246 mandatów, 146 mandatów - Koalicja Obywatelska, a Lewica 54.

Według tej analizy, partia aktualnie rządząca ma największe szanse na zwycięstwo.

"PiS może liczyć na 45,7 proc. głosów, co jest równoznaczne 246 mandatom w Sejmie. To oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby o 15 mandatów więcej, niż potrzebne jest do osiągnięcia samodzielnej większości parlamentarnej. Równocześnie, PiS zabrakłoby 30 mandatów do liczby 276 (przy tym wyniku partia mogłaby odrzucić weto prezydenta), a także 61 mandatów do większości konstytucyjnej (2/3 wszystkich mandatów)"

- podkreśla onet.pl.

Jak zaznaczono, kolejną partią z najwyższym wynikiem byłaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 28,7 proc. głosów, co dałoby jej 146 mandatów. "Według prognozy na trzecim miejscu plasuje się Lewica, która może liczyć na poparcie 13,3 proc. wyborców. Jeśli udałoby jej się osiągnąć taki wynik, oznaczałoby to, że w Sejmie zasiądzie jej 54 przedstawicieli" - czytamy.

Prognozowane poparcie dla Koalicji Polskiej (sojuszu PSL i Kukiz’15) w połowie września wyniosło 6,5 proc., co przekłada się na 13 mandatów. Jednego przedstawiciela do Sejmu wprowadziłaby Mniejszość Niemiecka. Jak pokazuje prognoza, pod 5-procentowym progiem wyborczym znajduje się Konfederacja, która uzyskałaby wynik 4,2 proc. Poparcie dla innych komitetów szacowane jest na poziomie 1,4 proc.

PiS najwięcej mandatów miałby w Warszawie - 15 posłów z obu warszawskich okręgów wyborczych, 12 posłów z Rzeszowa, 10 z Lublina, po 9 w Kielcach, Nowym Sączu i Białymstoku.

KO w Warszawie miałaby uzyskać w obu okręgach 13 posłów, po 6 we Wrocławiu, w Gdyni i Gdańsku.

Lewica zdobyłaby cztery miejsca z Warszawy (oba okręgi), ale żadnego w Nowym Sączu czy Tarnowie. PSL - Koalicja Polska w Kielcach uzyskałaby dwa mandaty poselskie, ale żadnego we Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie.

Badania.pro do prognozowania preferencji partyjnych używa modelu statystycznego, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży następujących ośrodków badawczych: IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl