21 stycznia 1919 r. Józef Piłsudski wydał rozkaz zaliczenia weteranów roku 1863 do Wojska Polskiego

Grupa weteranów pod popiersiem Romualda Traugutta / „Żywe pomniki bohaterstwa. Ostatni z 1863 roku"/1934

  

Niepodległości Polski doczekało nieco ponad 3600 weteranów Powstania Styczniowego. Wszyscy otrzymali stopnie oficerskie, przyznano im stałą pensję wypłacaną przez państwo, otwierano specjalne domy opieki, w których mogli mieszkać, jeśli takie było ich życzenie. W grudniu 1919 r. specjalna komisja przyznała prawa weteranów 3644 osobom. W 1922 r. ukazał się „Przepis ubioru weteranów 1863 r.” określający dokładnie krój i kolory munduru. A w 1930 r. wszystkim żyjącym wówczas weteranom przyznany został ustanowiony Krzyż Niepodległości.

ROZKAZ W ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGOŻołnierze!

 Pięćdziesiąt lat temu ojcowie nasi rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny. Szli nie w lśniących mundurach, lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki, lecz z strzelbami myśliwskimi i kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały, pozostając, jako żołnierze, niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych.
Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy.
Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.
Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej, wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów.

Rozkaz przeczytać przed frontem kompanij, szwadronów, bateryj i zakładów.

Józef Piłsudski

Więcej o weteranach Powstania Styczniowego można przeczytać w najnowszym dodatku historycznym do Gazety Polskiej. Artykuł „W miłości Boga i Ojczyzny. Weterani Powstania Styczniowego" poświęcony żołnierzom Styczniowej Nocy napisał Tomasz Łysiak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, tygodnik GP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelny upadek w Tatrach

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Jerzy81

  

W wyniku wypadku na szlaku prowadzącym na Rysy jedna osoba nie żyje, a druga bez obrażeń w stanie dobrym nie potrzebowała pomocy - poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Turysta poniósł śmierć w wyniku upadku z dużej wysokości. Ratownicy na pokładzie śmigłowca transportują ciało do Zakopanego.

W Tatrach mimo słonecznej pogody panują bardzo trudne warunki z uwagi na oblodzenia szlaków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts