Arabia Saudyjska opłaci budowę centrum muzułmańskiego w Białymstoku? Minister zapowiada stosowne działania

Szef MSWIA Joachim Brudziński zapowiedział, że podległy mu resort przyjrzy się planom budowy islamskiego centrum kultury i edukacji w Białymstoku. Inwestycja ma być finansowana ze środków ofiarowanych przez Arabię Saudyjską.

Zdjęcie ilustracyjne
flickr.com/Rudy Herman/CC-BY 2.0

Zaniepokojenie ministra wywołał fakt, że środki na budowę ośrodka ma wyasygnować m.in. król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud. Ośrodek miałby nosić jego imię - jak twierdzą niektórzy komentatorzy.

O planach budowy centrum edukacyjno-kulturalnego w Białymstoku informował w grudniu przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego, mufti Tomasz Miśkiewicz.

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) – najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu - wykupił wówczas od miasta budynek przy ulicy Piastowskiej 13F, który wykorzystywał wcześniej nieodpłatnie na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. W planach związku mieści się stworzenie nowoczesnej placówki kulturalno-oświatowej.

Dla społeczności tatarskiej skupionej w MZR, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku spełnia funkcje meczetu i domu modlitw, a także centrum kulturalnego. Mieści się tam siedziba MZR i muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku.

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Działa tam jedna z sześciu gmin muzułmańskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#centrum muzułmańskie #muzułmanski związek religijny #Arabia Saudyjska #MSWiA #Białystok

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo