Jaki: chcemy szybciej i lepiej pomagać ofiarom reprywatyzacji

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

- Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie szybciej i skuteczniej pomagać najbardziej potrzebującym. Nowela przewiduje m.in. możliwość wstrzymania egzekucji mieszkańców - mówił w Senacie szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Senat rozpatruje nowelizację ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych, która przewiduje m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję weryfikacyjną świadków decyzją prokuratora okręgowego oraz zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisję.

Komisja senacka zarekomendowała poprawkę redakcyjną precyzującą niejasny przepis dotyczący zasad wykreślania wpisów w księgach wieczystych na skutek decyzji komisji weryfikacyjnej.

Jan Rulewski (PO) jako senator sprawozdawca mniejszości komisji ponowił wniosek o odrzucenie noweli ustawy w całości.

Jaki powiedział, że nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie "szybciej i skuteczniej pomagała ludziom, którzy najbardziej potrzebują pomocy".

Zwrócił uwagę na przepisy nowelizacji ws. wyposażenia komisji w uprawnienie wstrzymywania egzekucji mieszkańców w przypadkach reprywatyzacji, w których doszło do nieprawidłowości.

Wiceminister przekonywał, że to przepis "absolutnie potrzebny", na który czekają tysiące ludzi.

Mamy dzisiaj taką sytuację, w której jest decyzja komisji, że dana reprywatyzacja była związana z pospolitym przestępstwem, a brutalne "czyszczenie ludzi" dalej trwa

- powiedział Jaki.

Zaznaczył, że komisja "nie ma żadnej pomocy ze strony urzędu m.st. Warszawy". "Urząd m.st. Warszawy robi wszystko, żeby udowodnić nam, że nie jesteśmy skuteczni. Dlatego nawet, jak może pomagać ludziom, to nie pomaga i pozwala na to, żeby czyściciele kamienic dalej czyścili te kamienice" - zauważył przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Jak przypomniał, nowelizacja zakłada również, że po wydaniu decyzji komisji, że reprywatyzacja była niezgodna z prawem, stołeczny ratusz będzie miał obowiązek wprowadzić tymczasowego administratora dla danej nieruchomości i przywrócić stawkę czynszu sprzed reprywatyzacji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w przypadku ewentualnych zażaleń na rozstrzygnięcie komisji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Księga kondolencyjna w kaliskim magistracie

/ kalisz.pl

  

W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska w Urzędzie Miasta Kalisza została wyłożona księga kondolencyjna. Będzie dostępna do soboty - dnia pogrzebu tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza.

Do księgi znajdującej się w holu urzędu miasta jako pierwszy wpisał się prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

„Nagła, tragiczna śmierć Pana Pawła Adamowicza pogrążyła nas w smutku i bólu. Odszedł wspaniały samorządowiec, kochający swoje miasto prezydent, szanowany powszechnie człowiek. Jego Bliskim, Rodzinie, Przyjaciołom i współpracownikom składam – w imieniu władz samorządowych i społeczności Kalisza – wyrazy głębokiego współczucia”

– napisał prezydent Kalisza.

Wszyscy kaliszanie, chcący przekazać wyrazy współczucia rodzinie zmarłego prezydenta Gdańska, mogą to zrobić w urzędzie w godz. od 7:30 do 20 do soboty włącznie.

W piątek wieczorem i w sobotę kaliski ratusz będzie oświetlony barwami Gdańska i grafiką z herbem miasta.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl