Do zatrzymań doszło w wyniku akcji przeprowadzonej przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Biura Operacji Antyterorystycznych KGP, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji w Warszawie, Radomiu, Białymstoku i Łodzi.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy.

Pokrzywdzeni w wyniku działalności grupy przestępczej stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

- Zatrzymani dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych. Sprawcy działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw – informuje policja.

Zatrzymania przeprowadzono na terenie Lublina, Krakowa oraz w podwarszawskich miejscowościach. W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy w tym z Tajwanu. 2 zatrzymane osoby są narodowości polskiej.

Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M. i zabezpieczono przy niej 100 000 zł. Na terenie Józefowa zatrzymano 34 obywateli Tajwanu, w tym 6 kobiet i głównego lidera grupy przestępczej. Na terenie Konstancina zatrzymano 14 osób - obywateli Tajwanu w tym 2 kobiety. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.