Ateny chcą zakupić nowe okręty

Grecki rząd ma wkrótce rozpocząć rozmowy z Francją w sprawie zakupu co najmniej dwóch fregat rakietowych typu FREMM produkowanych przez Naval Group - informuje grecki dziennik Kathimerini.

flickr.com

Według informacji opublikowanych przez grecką prasę, rozmowy w sprawie zakupu dwóch okrętów są rezultatem ustnego porozumienia pomiędzy premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, jakie miało miejsce w Atenach we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli jednak ceny fregat rakietowych okażą się zbyt wysokie, umowa na ich zakup nie zostanie zawarta.

Z informacji, jakie opublikował dziennik Kathimerini wynika, że w takim przypadku rząd w Atenach najprawdopodobniej rozpocznie rozmowy w sprawie zakupu korwet rakietowych typu Gowind, które również produkowane są przez Naval Group.

Fregaty rakietowe typu FREMM, z 200-osobową załogą, mają 144 metrów długości, a ich tonaż wynosi 6 700 ton. Mogą osiągnąć prędkość do 29 węzłów. Dzięki wyposażeniu w różnorodne uzbrojenie i sprzęt charakteryzują się olbrzymim stopniem elastyczności i są w stanie działać w różnych scenariuszach oraz taktycznych sytuacjach. Zasięg okrętu przy piętnastu węzłach wynosi  12 300 km. Posiada aktywny radar EMPAR MFRA  (Active Electronically Scanned Array – AESA), zdolny do śledzenia 300 celów w odległości 25 km w przypadku obiektów morskich i 150 km, jeśli chodzi o cele powietrzne.

Posiada system obrony utrudniający namierzenie okrętu przez pociski przeciwokrętowe naprowadzane radarowo. Na uzbrojenie fregaty składają się m.in.: uniwersalna armata morska OTO Melara o kal. 76mm lub 127 mm, 3 działka kal. 25 mm, rakiety przeciwokrętowe Otomat mogące również służyć do likwidowania celów naziemnych, przeciwlotnicze oraz przeciwrakietowe pociski krótkiego i średniego zasięgu Aster 15, Aster 30 wystrzeliwane z wyrzutni pionowego startu i lekkie torpedy MU90 IMPACT.

 

Źródło:

#Grecja #Marynarka wojenna #fregaty

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo