Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Msza za duszę śp. Jadwigi Kaczyńskiej w piątą rocznicę jej śmierci

Odczuwamy wdzięczność wobec matki, która poprzez synów - Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Wywierała i wywiera wielki wpływ na kształt naszej Ojczyzny - powiedział podczas środowej mszy za Jadwigę Kaczyńską w piątą rocznicę jej śmierci ks. Zygmunt Berdychowski.

Jadwiga Kaczyńska, zdjęcie z 2007 roku
Piotr Galant / Gazeta Polska

Była troskliwą matką, zaangażowaną w sprawy, otwartą wobec ludzi, głęboko przywiązaną do rodziny i kościoła. Odczuwamy wielką wdzięczność wobec matki, która poprzez synów - świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP oraz Jarosława Kaczyńskiego - prezesa Prawa i Sprawiedliwości - wywierała i wywiera wielki wpływ na kształt naszej Ojczyzny

- mówił proboszcz bazyliki św. Krzyża w Warszawie, gdzie dziś wieczorem odbywała się msza święta za duszę śp. Jadwigi Kaczyńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i m.in. wicepremier Beata Szydło i były szef MON Antoni Macierewicz.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat; nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Jadwiga Kaczyńska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo