Nadzwyczajna kasta wpadnie w szał. Poseł Pięta mówi, co myśli o zachowaniu sędziów

Sędzia Irena Kamińska i prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf / fot. Filip Błażejowski/ Gazeta Polska

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

– Sędzia ma obowiązek podporządkować się ustanowionemu przez suwerena prawu, a zachowanie sędziów pokazuje, że to ludzie, którzy są autentycznie przekonani o swojej nadzwyczajności. (…) Oni naprawdę czują, że stoją ponad prawem – podkreśla w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta.

Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków KRS. Podobnie zachowały się niektóre stowarzyszenia sędziowskie. Zachowaniem tym zdumiony jest poseł Stanisław Pięta.

To jest zdumiewające postępowanie, bo sędzia jest jedynie „ustami” ustawy. Sędzia ma obowiązek podporządkować się ustanowionemu przez suwerena prawu, a zachowanie sędziów pokazuje, że to ludzie, którzy są autentycznie przekonani o swojej nadzwyczajności – że są nadzwyczajną kastą, tak jak nadal określa to pani sędzia Irena Kamińska 
– mówi portalowi Niezalezna.pl poseł PiS.

Oni naprawdę czują, że stoją ponad prawem. Dają tym dowód Polakom – pewnie niechcący – że reforma wymiaru sprawiedliwości jest bardzo potrzebna. I Polacy, którzy na ten temat wypowiadają się w sondażach, nie mylą się – ponad osiemdziesiąt procent uważa właśnie, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. Sędziowie, którzy apelują o bojkot ustawy, tylko to potwierdzają
– podkreśla.

Parlamentarzysta uważa też, że zachowanie sędziów to rodzaj politycznej demonstracji. 

Sędziowie powinni powstrzymywać się od aktywności politycznej, od angażowania się w przedsięwzięcia, które mają wymiar polityczny. Niestety tak nie jest. Pamiętamy przecież przypadki sędziów, którzy trzymali świeczki na demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji. Wymóg apolityczności sędziów, który jest przecież zapisany w ustawie, jest przez nich samych nieszanowany
– mówi nam poseł Stanisław Pięta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Seria aresztowań po trzęsieniu ziemi

/ Kris Hodaj [Public domain]

  

Albańska prokuratura wydała kilkanaście nakazów aresztowania w związku ze śmiercią 51 osób w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w ubiegłym miesiącu - poinformowała tamtejsza policja. Dziś w sprawie zatrzymano dziewięć osób.

Policja i prokuratura podkreśliły, że ze wstępnego dochodzenia wynika, iż "do utraty przez ludzi życia w zawalonych budynkach doszło też przez to, że budowlańcy, inżynierowie i właściciele nie przestrzegali przepisów, norm i standardów bezpieczeństwa budowlanego".

Wydano 17 nakazów aresztowania. Wśród stawianych zarzutów są pozbawienie życia i nadużycie władzy.

Dwie osoby zatrzymane w sobotę na podstawie zarzutów o pozbawienie życia to właściciele dwóch hoteli w Durres. W wyniku ich zawalenia się zginęły cztery osoby. Policja podkreśliła, że oba hotele były zbudowane nielegalnie.

Trzeci zatrzymany to manager hotelu dla policjantów, w którym po trzęsieniu ziemi znaleziono zabitego wysokiej rangi funkcjonariusza.

Według policji niektórzy z poszukiwanych opuścili kraj po kataklizmie, do którego doszło 26 listopada. W wyniku trzęsienia ziemi ok. 14 tys. ludzi pozostało bez dachu nad głową.

Agencja Reutera zaznacza, że w latach 90. wielu Albańczyków przeniosło się bliżej miast, budując domy bez ścisłej kontroli ze strony władz. Liczne budynki zostały później zalegalizowane w ramach walki o głosy wyborców oraz dążenia do urbanizacji terenów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl