List po ataku szefa WOŚP na Patryka Jakiego. „Każdy ma prawo zadawać pytania o rozliczenia pieniędzy”

/ Patryk Jaki fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jestem oburzona tym, jak zaatakował Pana i Pana rodzinę Jurek Owsiak - brzmi fragment listu skierowanego do Patryka Jakiego. Kobieta w surowych słowach oceniła zachowanie szefa WOŚP wobec wiceministra sprawiedliwości.

Przypomnijmy, szef Komisji ds. Reprywatyzacji i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował w ostatnią niedzielę działalność fundacji kierowanej przez Jerzego Owsiaka:

Wielki szacunek dla ludzi, którzy bezinteresownie angażują się w WOŚP. Zebrane środki byłyby większe, gdyby o rozliczenie tej akcji blogerzy nie musieli walczyć w sądach, a szefowie WOŚP nie wykorzystali zasobów akcji do promocji jednej wizji politycznej, czy organizacji Woodstoku.

Dodał, że "bez tych naleciałości politycznych sam włączyłby się w akcję i zbierał do puszek". W jednym z programów informacyjnych Patryk Jaki stwierdził:

Ludzie, którzy wpłacają na WOŚP, nie wiedzą, że te zasoby są wykorzystywane na przykład do organizacji Woodstocku, na którym promowane są wartości związane z cywilizacją śmierci, walczące z dziećmi z zespołem Downa.

Słowa te rozwścieczyły Jerzego Owsiaka.

Panie Jaki, my także kupujemy sprzęt na psychogeriatrię. Jak pan takie bzdury opowiada, to boję się o prawo w tym kraju. Mówienie takich słów, że to jest „cywilizacja śmierci”, to może powstało na pana osiedlu, wśród bloków

- stwierdził założyciel WOŚP, odwołując się do niewybrednych żartów o tym, że w dzieciństwie wiceminister mieszkał w bloku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Patryk Jaki miał dosyć osobistych wycieczek! Zażądał od Owsiaka i „Wyborczej” by odczepili się od jego dziecka

Tymczasem Oliwer Kubicki, rzecznik Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji podzielił się na Twitterze treścią listu, który otrzymał Patryk Jaki.

Na naszego maila wpłynął ciekawy głos wsparcia od matki, który przywraca wiarę w sens bezinteresownej i jednoczącej sile dobroczynności

- napisał.

Chcę żyć w Polsce, w której każdy może wspierać te organizacje, które chce i z którymi się zgadza. Jeśli chodzi o WOŚP, to ja wrzucam (pieniądze - red.) do skarbonki, ale jestem oburzona tym, jak zaatakował Pana i Pana rodzinę Jurek Owsiak. Uważam, że każdy ma prawo zadawać pytania o rozliczenia zebranych pieniędzy

- stwierdziła autorka listu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Hadze o zbrodniach w Birmie

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

W 2017 roku ponad 700 tysięcy Rohingjów uciekło do Bangladeszu przed przemocą ze strony birmańskich sił zbrojnych oraz buddyjskich milicji. Jak wynikało z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ, podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Władze birmańskie zaprzeczają jednak, by miały tam miejsce czystki etniczne.

Pierwszy wniosek prokuratury w tej sprawie pojawił się w kwietniu 2018 roku. Wówczas prokurator MTK Fatou Bensouda zwróciła się do sędziów o otwarcie wstępnego śledztwa wyjaśniającego, czy deportacje Rohingjów były zbrodnią przeciwko ludzkości i czy jurysdykcja MTK obejmuje tę sprawę, skoro Birma nie jest członkiem Trybunału. Sędziowie argumentowali, że członkostwo Bangladeszu w MTK oraz transgraniczny charakter deportacji były wystarczającymi podstawami do uznania, że MTK ma prawo zająć się tą sprawą.

We wrześniu 2018 roku MTK uznał, że jest uprawniony do zbadania sprawy.

"Jurysdykcja Trybunału w zakresie zbrodni przeciwko ludzkości obejmuje sprawę domniemanej deportacji ludności Rohingja z Birmy do Bangladeszu, ponieważ miała częściowo miejsce na terytorium państwa będącego stroną (tj. Bangladeszu - PAP)"

- argumentowali wówczas sędziowie.

W czwartkowym oświadczeniu MTK stwierdził, że prokuratorzy otrzymali pozwolenie na zbadanie czynów, które mogą kwalifikować się jako powszechne lub systematyczne zbrodnie przeciwko Rohingjom, w tym deportacji, zabójstw oraz prześladowań ze względu na pochodzenie etniczne lub wyznanie.

MTK jest drugim sądem międzynarodowym, który bada domniemane zbrodnie przeciwko Rohingja. W poniedziałek Gambia wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) pozew przeciwko Birmie w sprawie ludobójstwa na mniejszości muzułmańskiej. MTS jest najwyższym sądem ONZ do rozstrzygania sporów między państwami.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około milion. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan (Rakhine). Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl