Sakiewicz odpowiada na pogróżki Thun: Ubodła ją nasza akcja w obronie Ryszarda Czarneckiego

Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein / fot. Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

– To charakterystyczne, że po wielu miesiącach, jakie minęły od czasu programu, w którym Róża Thun poczuła się urażona i wyszła, teraz nagle się obudziła. Widocznie ubodła ją nasza kampania na rzecz obrony Ryszarda Czarneckiego – powiedział portalowi Niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz. W ten sposób redaktor naczelny „Gazety Polskiej” skomentował zapowiedź złożenia pozwu przeciwko niemu przez europarlamentarzystkę PO.

W sierpniu ubiegłego roku, w programie „Bez retuszu”, goście rozmawiali o reparacjach wojennych dla Polski. Zadziwiającą postawę na antenie TVP Info zaprezentowała wówczas europoseł Platformy Obywatelskiej Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, która rozmowy o reparacjach porównała do... „wszczynania trzeciej wojny światowej”. Zdecydowanie zareagował na jej słowa Tomasz Sakiewicz. Po wypowiedzi redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” europarlamentarzystka obraziła się i wyszła ze studia

Teraz – po niemal pół roku! – nagle postanowiła złożyć pozew przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi

Składam pozwy przeciwko Czarneckiemu i Sakiewiczowi. Chcę, żeby przestali łgać, odbierać nam prawo do polskości, instrumentalizować przeszłość i niszczyć debatę publiczną 
– obwieściła w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej domyśla się, skąd nagła zapowiedź pozwu.

To charakterystyczne, że po wielu miesiącach, jakie minęły od czasu programu, w którym Róża Thun poczuła się urażona i wyszła, teraz nagle się obudziła. Widocznie ubodła ją nasza kampania na rzecz obrony Ryszarda Czarneckiego, która de facto jest kampanią w obronie interesów Polski 
– mówi portalowi Niezalezna.pl.

Zastanawiam się też, jaka część tej sytuacji, która wówczas studiu TVP się wydarzyła, mogła ja urazić. Nic nowego przecież w tej sprawie nie mogło się pojawić, bo ja od tamtego czasu praktycznie o Róży Thun się nie wypowiadałem 
– dodaje.

Tomasz Sakiewicz uważa też, że pozwami europoseł Platformy Obywatelskiej „próbuje ratować swój wizerunek, który ucierpiał w wyniku jej własnej działalności, czyli występów w niemieckiej telewizji”.


Zachęcamy do wysyłania listu w obronie Ryszarda Czarneckiego do europosłów. Rozsyłajmy poniższy list nie tylko do eurodeputowanych, ale również do mediów zagranicznych. A także udostępniajmy jego treść w mediach społecznościowych.

Przygotowaliśmy też możliwość wysyłania listu do grup europosłów. Linki znajdą Państwo poniżej:

Odnośnik do wersji ANGIELSKIEJ 
Odnośnik do wersji NIEMIECKIEJ
Odnośnik do wersji FRANCUSKIEJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unia Europejska: Jest porozumienie w sprawie budżetu na 2020 rok!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Zwiększono środki na działania na rzecz klimatu, badania naukowe, na małe i średnie firmy oraz na młodzież.

Wstępne porozumienie zakłada, że budżet na 2020 r. będzie miał 168,7 mld euro w zobowiązaniach (środki, które Unia Europejska zobowiązuje się zainwestować w 2020 roku lub przyszłych latach, ponieważ istnieje wiele wieloletnich projektów oraz programów) i 153,6 mld euro w płatnościach (fundusze, które zostaną faktycznie wydane w 2020 roku).

Zgodnie z porozumieniem, 21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu. Program LIFE na rzecz środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro (+5,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). "Horyzont 2020", który, jak podkreśla KE, w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro (+8,8 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Część energetyczna instrumentu "Łącząc Europę", w ramach którego realizowane są inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację istniejącej infrastruktury przesyłu energii i rozwój nowej infrastruktury, otrzyma 1,28 mld euro (+35 proc. w porównaniu z 2019 r.). Sfera dotycząca rozwiązań transportowych w instrumencie finansowym "Łącząc Europę" będzie korzystać ze środków w wysokości 2,58 mld euro.

Blisko połowa funduszy - 83,93 mld euro w zobowiązaniach (+ 4,1 proc. w porównaniu do 2019 r.) pomoże zwiększyć konkurencyjność unijnej gospodarki. Z tej kwoty 58,65 mld euro (+2,5 proc. w porównaniu do 2019 r.) zostanie przeznaczone na wyrównywanie różnic gospodarczych między państwami członkowskimi i w nich samych , a także na stymulowanie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i wspieranie konwergencji za pośrednictwem europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI).

Europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo otrzyma wsparcie w wysokości 1,2 mld euro (+74,7 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Młodzi ludzie skorzystają z szeregu programów: 2,89 mld euro trafi na edukację w ramach Erasmus+ (+3,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). Europejski Korpus Solidarności, który tworzy możliwości wolontariatu lub pracy przy projektach w kraju lub za granicą, otrzyma 166,1 mln euro (+15,9 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Dla europejskich rolników trafi 58,12 mld euro. Zarządzanie bezpieczeństwem i migracją będzie nadal cieszyć się unijnym wsparciem finansowym. Przykładowo, 2,36 mld euro zostanie przeznaczone na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz agencje działające w tej dziedzinie (Europol, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), EASO, eu-LISA) .

"Udało nam się dodać do projektu budżetu Komisji 850 mln euro na priorytety Parlamentu Europejskie: walka ze zmianami klimatu (ponad 500 milionów euro), innowacje, badania i rozwój oraz młodzież. W szczególności program badawczy "Horyzont 2020" został dofinansowany o dodatkowe 402 mln euro, a instrument "Łącząc Europę" o 133 mln euro"

- powiedziała sprawozdawca projektu w Parlamencie Europejskim, eurodeputowana Monika Hohlmeier (EPL).

Po formalnym przyjęciu kompromisu przez Radę Unii Europejskiej zostanie on przedłożony do zatwierdzenia komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, a następnie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w Parlamencie Europejskim (podczas sesji listopadowej w Strasburgu). Procedurę zakończy podpisanie budżetu przez przewodniczącego Parlamentu.

Porozumienie opiera się na założeniu, że Zjednoczone Królestwo - po wystąpieniu z Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. - będzie nadal uczestniczyć w realizacji budżetu do końca 2020 r., tak jak gdyby było nadal państwem członkowskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl