Pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie - to województwa, na terenie których dziś rozpoczęło się formowanie brygad obrony terytorialnej. Formalnie ruszył kolejny – trzeci etap budowy WOT, który obejmuje utworzenie siedmiu jednostek w Polsce centralnej.

Nowo wyznaczeni dowódcy posiadają kwalifikacje i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej służby na stanowiskach dowódczych i sztabowych w jednostkach sił specjalnych czy wojsk lądowych. Pierwsze zadania oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz batalionów lekkiej piechoty tak, aby przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

Budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady - na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W tych jednostkach przeszkolono już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 roku - po wyznaczeniu dowódców trzech brygad, w tym dwóch na Mazowszu oraz jednej na Warmii i Mazurach - rozpoczął się drugi etap formowania WOT. Brygady w tych województwach w pierwszym i drugim kwartale br. rozpoczną szkolenie ochotników.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Szefowie nowych jednostek:

Dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Grzegorz Kaliciak - absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki, uczestnik czterech misji w Iraku i Afganistanie, szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Dowódca walk o City Hall w Karbali w 2004 roku. Momentem, który był jego największym zawodowym wyzwaniem było dowodzenie kompanią rozpoznawczą podczas II zmiany PKW i największego w tym czasie starcia z rebeliantami. Obrona City Hall pokazała jak wiele znaczy dobre wyszkolenie i zgranie pododdziału, a przede wszystkim jak ważne jest wzajemne żołnierskie zaufanie. Dowódca swoją postawą pokazał żołnierzom, że zwycięstwo jest możliwe.

Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof  Stańczyk - absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik  pięciu misji poza granicami kraju. Urodzony i mieszkający w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie obejmuje dowództwo. Podczas XVIII zmiany PKW dowodził plutonem odwodu sił dowódcy UNDOF, generała Franciszka Gągora i szkolił żołnierzy. W ramach trzech misji PKW ISAF budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3 brygady Afgańskiej w prowincji Ghazni. Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmował stanowisko szefa oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

Dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof Goncerz - jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki. Swoją karierę wojskową zaczynał w 6. brygadzie desantowo-szturmowej, uczestniczył w tworzeniu wojsk specjalnych. Na misji w Afganistanie koordynował działanie sił specjalnych w działaniach bojowych. Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmował stanowisko szefa zarządu operacyjnego.

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ppłk Rafał Miernik - absolwent  Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dowódca kompanii bojowej podczas misji polskich żołnierzy w Iraku, dowódca batalionu w Afganistanie. Największe wyzwanie zawodowe podjął dowodząc zgrupowaniem bojowym Alfa i bazą Ghazni podczas IX zmiany PKW Afganistan. Dowodził blisko tysięcznym batalionem manewrowym w dyżurze Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W kraju miał przywilej przez pięć lat dowodzić elitarnym 7. batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich. 

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Tomasz Białas - wywodzi się z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, urodzony w Będzinie, w rodzinie z górniczymi tradycjami. Swoje życie rodzinne i zawodowe związał z rejonem Śląska, gdzie wraca z doświadczeniem wyniesionym z formowania mazowieckiej brygady. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był uczestnikiem trzech misji poza granicami kraju oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Doświadczony żołnierz z pustyń Iraku i Afganistanu, instruktor spadochronowy. Budował niemal od zera policję antyterrorystyczną w Ghazni, do walki z terrorystami szkolił Irakijczyków i Afgańczyków, osiągnął sukces. Zastanawiał się, czy kiedykolwiek w kraju będzie mógł wykorzystywać te cenne doświadczenia. Teraz nadarzyła się taka okazja.