Gadżet dla seniora? Książka w wersji elektronicznej

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2012 roku pokazują, że odsetek osób sięgających po książki maleje wraz z rosnącym wiekiem badanych. Ponadto w przypadku seniorów istnieje szereg barier, które ów dostęp do książek realnie ograniczają. Choć w pierwszej chwili inicjatywa obdarowywania e-książkami właśnie seniorów, może budzić pewne wątpliwości, okazuje się, że książki w wersji elektronicznej oraz audiobooki mogą stanowić świetny upominek na zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka.

businessandculture.pl, mat. pras.

Nie da się ukryć, że w Polsce nadal wielu seniorów dość sceptycznie podchodzi do nowych technologii, ale według danych Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, 20% czytelników zainteresowało się e-czytaniem po otrzymaniu czytnika w formie prezentu. Dla nich mała czcionka nie będzie już stanowić problemu – e-książki pozwalają na regulowanie wielkość liter i jasność wyświetlacza, a także zwiększać odstępy pomiędzy liniami tekstu. Jest to świetne udogodnienie dla osób mających problemy ze wzrokiem. W razie większych problemów z widzeniem dobrym rozwiązaniem są audiobooki, które jednocześnie umożliwiają słuchanie książek przy każdej domowej czynności, np. gotowaniu obiadu, prasowaniu czy robieniu szalika na drutach dla wnuka.

Kolejną, ale bardzo znaczącą barierą dla osób starszych jest dostęp do nowości literackich. Dzięki platformom z e-bookami i audiobookami takimi jak choćby Virtualo, istnieje możliwość zakupienia nowego tytułu bez wychodzenia z domu – wystarczy odwiedzić stronę internetową, wybrać interesujący nas tytuł i wrzucić go do wirtualnego koszyka, a książka w mgnieniu oka dostępna będzie w naszej bibliotece, skąd możemy je pobrać lub wysłać na dowolne urządzenie – nawet w środku nocy.

businessandculture.pl, mat. pras.

To nie jedyne udogodnienia związane z elektronicznymi książkami. Audiobooków można na przykład słuchać z mobilnych urządzeń przez słuchawki w drodze na pocztę czy na spacerze z psem, a czytniki e-booków są na tyle małe i lekkie, że zmieszczą się w każdej torebce, a niektóre nawet w kieszeni. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że jeden czytnik pomieści nawet kilkaset tytułów – co zasadniczo rozwiązuje problem braku miejsca na półkach.

businessandculture.pl, mat. pras.

Co ciekawe czytniki wykorzystują energię tylko przy zmianie strony i korzystaniu z menu, dzięki czemu jedno ładowanie pozwala na około miesiąc czytania, a sama obsługa tego typu urządzeń jest niezwykle prosta.

businessandculture.pl, mat. pras.

Korzystanie z e-książek i audiobooków pozwala pokonać wiele barier, także fizycznych. Działania Virtualo wpierające e-czytelnictwo wśród seniorów to także szansa na wsparcia tej grupy odbiorców w sprawnym poruszaniu się w nowych technologiach.

businessandculture.pl, mat. pras.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, businessandculture.pl

#nowe technologie #e-book #e-książka #gadżety #audiobook #literatura

niezalezna.pl,businessandculture.pl,redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo