Peru: Silne trzęsienie ziemi

Mapa trzęsień Ziemi w 2017 r. / Phoenix7777/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

U południowego wybrzeża Peru doszło w niedzielę do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,3 - podała amerykańska służba geologiczna (USGS). Dotychczas nie ma informacji o ofiarach lub większych zniszczeniach.

Jak poinformował USGS, epicentrum trzęsienia znajdowało się ok. 120 km na południowy zachód od miasta Puquio.

Według władz w Peru trzęsienie ziemi nie spowodowało tsunami - przekazał Reuters. Peruwiańskie służby geologiczne podały również, że trzęsienie miało magnitudę 6,7.

Gubernator regionu Arequipa Yamila Osorio Delgado poinformowała na Twitterze, że uszkodzeniu uległo kilka dróg.

Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

Po drugiej stronie Oceanu Spkojnego wybuchł wulkan. Trwa ewakuacja wyspy Kadovar w Papui Nowej Gwinei. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rok Jagiellonii w Białymstoku

/ jagiellonia.pl

  

Rok 2020 będzie w Białymstoku rokiem Jagiellonii - zdecydowali w czwartek miejscy radni, przyjmując uchwałę w tej sprawie. Na tej samej sesji nadali imię tego obchodzącego stulecie klubu sportowego rondu na wjeździe od strony Warszawy.

Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

Jak podkreślili radni w uchwale ogłaszając rok Jagiellonii Białystok, obecnie to najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce. Ma w dorobku m.in. wicemistrzostwo i brązowy medal MP, puchar i superpuchar kraju, wiele sukcesów zespołów młodzieżowych. Radni zaznaczyli przy tym, że Jagiellonia - kojarzona obecnie właśnie z zespołem piłkarskim - przez lata była klubem wielosekcyjnym, m.in. z sekcją lekkoatletyczną, bokserską, judo czy szermierki. W tych innych dyscyplinach klub również miał w przeszłości sukcesy.

Byłoby to takie ukoronowanie tego roku obchodów stulecia Jagiellonii. Jagiellonia jest wspólnym dobrem, więc myślę, że nie będzie tutaj żadnych sporów

- mówił radny Paweł Myszkowski (PiS), który prezentował stanowisko. Dyskusji nie było, a wszyscy uczestniczący w głosowaniu radni uchwałę poparli.

Również bez dyskusji radni przyjęli uchwałę autorstwa radnych Koalicji Obywatelskiej, o nadaniu imienia Jagiellonii rondu zlokalizowanemu na wjeździe do miasta od strony Warszawy, u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Rondo jest nowe, powstało po wybudowaniu i oddaniu do użytku śródmiejskiej obwodnicy - Trasy Niepodległości.

Już w czerwcu 2018 roku Rada Miasta Białystok - jeszcze poprzedniej kadencji, w której większość mieli radni PiS - przyjęła zgodnie stanowisko, w którym radni zobowiązali się do nadania w przyszłości temu rondu imienia klubu sportowego Jagiellonia. Wtedy jeszcze fizycznie ronda nie było, więc nie można było nadać mu nazwy; radni w stanowisku zapisali, że niezwłocznie po zakończeniu tej inwestycji, taka nazwa zostanie nadana. Była to wówczas odpowiedź na propozycję białostockich kibiców piłkarskich.

Obchody stulecia organizowane przez klub będą trwały przez cały rok. Do tej pory m.in. odbyło się referendum w sprawie wyglądu herbu klubu, na stadionie miejskim otwarta została tzw. galeria sław Jagiellonii. Wieczorem 13 stycznia kibice zorganizowali akcję "setki rac na stulecie", rozświetlając nimi centrum miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts