Afera podkarpacka: byłym szefem rzeszowskiej prokuratury zajmie się inny sąd?

Sąd Rejonowy w Rzeszowie skierował do Sądu Najwyższego wniosek o przekazanie innemu sądowi rejonowemu sprawy b. szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Zbigniewa N. Jest on oskarżony m.in. o przyjęcie łapówek na kwotę kilkuset tys. zł w zamian za powoływanie się na wpływy w różnych instytucjach.

pixabay.com

O skierowaniu do SN wniosku poinformowała sędzia Alicja Kuroń z rzeszowskiego sądu rejonowego. Wyjaśniła, że chodzi o to, iż teren działania oskarżonego związany był z Podkarpaciem i w społeczeństwie mogłyby zrodzić się wątpliwości co do obiektywizmu sędziów sądu rzeszowskiego. W związku z tym, sąd rejonowy uważa, że z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości, sprawę powinien rozpoznać inny sąd równorzędny (we wniosku nie sprecyzowano, który konkretnie). Sędzia Kuroń dodała jednocześnie, że sąd przedłużył oskarżonemu areszt do 15 lipca.

Akt oskarżenia przeciwko b. szefowi Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Zbigniewowi N. do rzeszowskiego sądu na początku stycznia br. skierował śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Zbigniew N. - dziś prokurator w stanie spoczynku jest kolejnym oskarżonym ws. tzw. afery podkarpackiej. Został zatrzymany w październiku 2016 r. przez CBA po tym, jak wyraził na to zgodę sąd dyscyplinarny, który wcześniej uchylił mu immunitet. W śląskim wydziale PK przedstawiono mu wówczas cztery zarzuty korupcyjne, a sąd uwzględnił wniosek o aresztowanie podejrzanego. Do dziś stosowany jest ten środek zapobiegawczy.

Jesienią 2017 r. PK przedstawiła N. trzy kolejne zarzuty, co również musiała poprzedzić decyzja sądu dyscyplinarnego o uchyleniu mu immunitetu. W tym przypadku dotyczyły one przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, a także wymiarowi sprawiedliwości.

Według prokuratury, w 2013 i 2014 r. prokurator N. nakłaniał dwie kobiety do nielegalnego przerwania ciąży i udzielił im w tym pomocy. Już w trakcie trwania śledztwa - pomiędzy 22 czerwca 2016 roku a 18 października 2016 roku - N. miał jedną z tych kobiet nakłaniać do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy. N. nie przyznał się do winy.

Zbigniew N. w przeszłości pełnił funkcję Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie, był prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie oraz doradzał byłym ministrom sprawiedliwości: Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu i Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zbigniew N. #prokurator #afera podkarpacka #sąd

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo