W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości. Wiadomo, jak zagłosują posłowie PiS

Będziemy się opowiadać za tym, aby zakazać aborcji eugenicznej - powiedziała dzisiaj rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Myślę, że większość z nas odrzuci projekt liberalizujący aborcję" - dodała.

/ fot. Kancelaria Sejmu/ Rafał Zambrzycki

Mazurek pytana była w Sejmie o stanowisko PiS w sprawie projektów ustaw dotyczących aborcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Na sali plenarnej, ale i przed sejmem, może dziś być gorąco. Biskupi wydali komunikat

Posłowie rozpatrzą w Środę projekt autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który przewiduje możliwość przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Z kolei projekt przygotowany przez komitet "#ZatrzymajAborcję", zakłada wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

"Powtórzę: obydwa projekty kierujemy do komisji. Będziemy się opowiadać za tym, aby zakazać aborcji eugenicznej" - oświadczyła rzeczniczka PiS.

"Myślę, że większość z nas odrzuci projekt liberalizujący aborcję" - dodała posłanka.

Krytycznie do zapisów projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" odnosi się również Instytut Ordo Iuris. W opublikowanym oświadczeniu zarzuca proponowanym regulacjom sprzeczność z konstytucją i prawem międzynarodowym. Instytut przytacza treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 r., który orzekł, że "od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej". Zdaniem Ordo Iuris projekt jest również sprzeczny z Deklaracją Praw Dziecka ONZ, która nakazuje zapewnić dziecku "właściwą ochronę prawną, zarówno przed, jak i po urodzeniu".

Poparcie dla projektu "Ratujmy Kobiety 2017" wyraziło kilkanaście organizacji i partii politycznych, m.in. Partia Razem, SLD, Zieloni, a także ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom i Ogólnopolski Strajk Kobiet..

Natomiast poparcie dla projektu #ZatrzymajAborcję wyrazili m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Prezydent Andrzej Duda w jednym z wywiadów zapowiedział, że jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, to ją podpisze.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#dzieci #PiS #Sejm #aborcja

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo