Rosja zwiększa potencjał militarny w Arktyce

/ flickr.com

  

Rosyjskie siły stacjonujące na dalekiej północy i Arktyce otrzymały nowe systemy kierowanych rakiet ziemia-powietrze 9K331MDT Tor-M2DT na podwoziu gąsienicowym transportera DT-30PM – informuje resort obrony Federacji Rosyjskiej.

Dostawa nowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2DT związane jest ze zwiększaniem potencjału militarnego w Arktyce umożliwiającemu eksploatację surowców w tym regionie oraz zabezpieczy drogi morskie na Oceanie Arktycznym.

Tor-M2DT jest system przystosowanym do operowania w ekstremalnych warunkach klimatycznych oraz w bardzo trudnym terenie, którym niewątpliwie jest region Arktyki. System umożliwia eliminowanie śmigłowców, samolotów, bezzałogowców, pocisków manewrujących na dystansie pomiędzy 1000 metrów a 12 km oraz na pułapie od 10 do 1 km przy użyciu pocisków 9M331 i 9M332 których do dyspozycji Tor-M2DT posiada łącznie osiem. Do wykrywania nadlatujących celów wykorzystuje radaru o zasięgu 25 km działającego w promieniu 360 stopni oraz drugiego o zasięgu 15 km oraz promieniu działania wynoszącego 60 stopni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trudne pytanie o doradcę Biedronia i antysemityzm. Polityk Lewicy unikał konkretów

/ polskieradio.pl

  

- Sprawa antysemityzmu nie ma nic wspólnego aktualnie z działaniami pana Cioska. Ciosek doradza w kampanii wyborczej, doradza jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe, jeśli chodzi o relacje Polska-Rosja, Polska-Ukraina, Polska-UE - powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Trela (Lewica) pytany przez Katarzynę Gójską o 'antysemityzm Stanisława Cioska".

Kilka dni temu Robert Biedroń poinformował, że jego doradcą w sprawach międzynarodowych będzie wieloletni minister w czasach PRL, były ambasador w Moskwie. Dziś, był on tematem części rozmowy, jaką Katarzyna Gójska przeprowadzała w radiowej Jedynce z Tomaszem Trelą z Lewicy. Dotyczy ona problemu antysemityzmu.[polecam:https://niezalezna.pl/312180-ciosek-doradca-biedronia-zostal-nieprzypadkowo-macierewicz-to-bardzo-niebezpiecznie-dla-polski]

Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Katarzyna Gójska: Dlaczego w gruncie rzeczy agresywny antysemita, Stanisław Ciosek, jest doradcą Roberta Biedronia ws. relacji międzynarodowych?

Tomasz Trela: Dlatego, że ma duże doświadczenie międzynarodowe, ma bardzo duży bagaż tego doświadczenia. My będziemy korzystać z różnych osób, to będą osoby...

- Antysemici też?

- Nie, to będą osoby, które będą miał duży bagaż doświadczeń międzynarodowych, duży bagaż doświadczeń z zakresu gospodarki, ekonomii. Jutro będzie prezentacja kolejnego doradcy i tym doradcą będzie prof. Marek Belka, który jest wybitnym ekspertem jeśli chodzi o gospodarkę i finanse, ale będą też osoby, które z czasami PRL-u nie mają nic wspólnego

- O panu Belce za chwilę porozmawiamy, ale ja chciałabym, żeby pan jakoś się odniósł do tego zarzutu. Rozumiem, że sprawa antysemityzmu pana Cioska panu i panu Robertowi Biedroniowi nie przeszkadza?

- Sprawa antysemityzmu nie ma nic wspólnego aktualnie z działaniami pana Cioska

- Czyli antysemita może być doradcą prezydenta.

- Pan Ciosek doradza w kampanii wyborczej, doradza jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe, jeśli chodzi o relacje Polska-Rosja, Polska-Ukraina, Polska-UE. Czerpiemy z jego wiedzy, z jego doświadczeń, kontaktów...

- Również z tej wiedzy antysemickiej?

- Nie, no pani redaktor, przecież...

- Pytam, to jest część działalności pana Cioska, dlatego pytam

- To jest doradca ds. międzynarodowych, bardzo wyraźnie to podkreślam.

Całość rozmowy dostępna jest na stronach Polskiego Radia.

W przeszłości "Gazeta Polska" opisywała w tekście "Trzeci marcowy w kancelarii Kwaśniewskiego" zaangażowanie Cioska w wydarzenia z roku 1968. Przywołano wówczas treść listu Rady Naczelnej ZSP, której wiceprzewodniczącym był Ciosek. W piśmie skierowanym do Władysława Gomułki nie brakowało antysemickich i antysyjonistycznych zwrotów. "GP" przypominała, że Stanisław Ciosek w ZSP odpowiadać miał za sprawy propagandy. Sam Ciosek, odpowiadając na zarzuty, mówił w TVN, że "całe jego życie świadczy o tym iż nie był i nie jest antysemitą".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts