Sakiewicz w TVP Info o dymisji Macierewicza: To efekt porozumienia z prezydentem. On nie ukrywał, że chce tej dymisji

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Pytany o to, dlaczego minister Antoni Macierewicz stracił swoje stanowisko, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz w programie „Minęła20” podkreślał, że to pytanie należałoby zadać w głównej mierze prezydentowi Andrzejowi Dudzie. „Prezydent nie ukrywał niechęci do Antoniego Macierewicza i tego, że chce jego dymisji i dzisiaj udało mu się to przeforsować” - zwraca uwagę Sakiewicz.

Odnosząc się do kulisów dymisji dotychczasowego szefa MON, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podkreślił, że wyjaśnień takiego stanu rzeczy należy szukać w Pałacu Prezydenckim.

- To pytanie trzeba zadać panu prezydentowi, bo on był zdaje się największym zwolennikiem tej dymisji, w jakiejś mierze też panu premierowi, bo on formalnie o tą dymisję musiał wystąpić, choć zdaje się, jest to efekt porozumienia z prezydentem i tak jak podkreślano jest to efekt porozumienia rządu prezydencko-parlamentarnego, czyli mamy duży udział prezydenta w tym rządzie. Pan prezydent nie ukrywał niechęci do Antoniego Macierewicza i tego, że chce jego dymisji i dzisiaj udało mu się to przeforsować. Można powiedzieć, że odniósł pewien sukces polityczny. Pytanie tylko, co z tymi ludźmi, którzy czują się zdezorientowani, co ze Smoleńskiem, bo bardzo dzisiaj brakowało odpowiedzi na to pytanie. Można na wszystkie inne pytania odpowiedzieć później, inaczej, no ale nie można elektoratowi PiS-u powiedzieć, że Smoleńska jest jakaś mniej ważna, czy można się tym zająć kiedy indziej. Trzeba pamiętać, że minister Antoni Macierewicz był odpowiedzialny za to śledztwo, a pod tym sztandarem i w tym zaufaniu PiS doszedł do władzy i my musimy usłyszeć odpowiedź na to pytanie - mówił w programie „Minęła20” Tomasz Sakiewicz.

 


Jednocześnie Tomasz Sakiewicz wskazuje, że udział prezydenta Andrzeja Dudy w dymisji ministra Macierewicza musiał być decydujący, bo wcześniej widać było, że przez wiele miesięcy prezes Jarosław Kaczyński bronił Antoniego Macierewicza. W ocenie redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” premier Morawiecki nie miał chęci zadzierać z twardym elektoratem PiS usuwając ministra Macierewicza, jednak stał się niejako zakładnikiem tej sytuacji.

- W polityce trzeba zawierać różne kompromisy, ale tu trzeba zastanowić się kto podjął inicjatywę. Inicjatywę ewidentnie podjął prezydent i on musi się z tej dymisji tłumaczyć. Chciałbym usłyszeć od prezydenta, co dalej. Ja chcę to usłyszeć, bo może prezydent ma taki plan, ale proszę żeby mi to jako jego wyborcy, a także jako dziennikarzowi powiedzieć – mówił Tomasz Sakiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl