Zatrzymano dwóch Afgańczyków. Z Polski chcieli dostać się do Niemiec

Policja zatrzymała na dolnośląskim odcinku autostrady A4 dwóch nastoletnich Afgańczyków, którzy autostopem próbowali dostać się do Niemiec. Cudzoziemcy przebywali na terytorium Polski nielegalnie. Od kilku dni byli w podróży z Bułgarii do Niemiec.

strazgraniczna.pl

Jak poinformował rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Rafał Potocki, 18-letni Afgańczycy nie mieli przy sobie dokumentów.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że złożyli oni wnioski o ochronę międzynarodową w Bułgarii. Tam zostały pobrane od nich odciski linii papilarnych, które zostały zarejestrowane w systemie "Eurodac" - poinformował Potocki.

Według Straży Granicznej, cudzoziemcy byli w podróży od co najmniej dziewięciu dni. Podróżowali z Bułgarii do Niemiec autostopem.

Potocki poinformował, że SG wszczęła procedurę przekazania Afgańczyków do Bułgarii, w ramach rozporządzenia unijnego Dublin III.

- Zgodnie z tym rozporządzeniem cudzoziemcy są przekazywani do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że SG złoży do sądu wnioski o umieszczenie cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych do czasu przekazania ich stronie bułgarskiej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#policja #straż graniczna #Polska #Afgańczycy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo