Muzealny tryptyk o Niepodległej. WYSTAWA

/ mat.pras.

  

„Paderewski”, „Józef Brandt” i „Niepodległa – 1918” to trzy wielkie wystawy, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pierwszą ekspozycję, poświęconą jednemu z ojców niepodległości, będzie można zobaczyć już 17 lutego.

Nasze muzeum otrzymało status „narodowego” w momencie stworzenia Niepodległego Państwa Polskiego. Chcemy uczcić stulecie Odzyskania Niepodległości i pokazać je pod kilkoma aspektami. Stąd pomysł na tryptyk, trzy zupełnie różne wystawy

- powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji.

Projekt pod nazwą „3 × Niepodległa” wpisany jest do Programu Wieloletniego „Niepodległa” i został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jak zapowiedziała Morawińska, 17 lutego otwarta zostanie pierwsza z wystaw, poświęcona jednemu z ojców niepodległości – Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Był człowiekiem utalentowanym, wielkiej pracy i niebywałego poczucia odpowiedzialności. Mówiono o nim nie bez racji, że „wygrał niepodległość na fortepianie”. Dzięki jego staraniom, ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym z czternastu punktów programu, przygotowanego przez Woodrowa Wilsona dokładnie 100 lat temu

– stwierdziła dyrektor Muzeum Narodowego. Na wystawę złożą się osobiste pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki (jak choćby unikatowa kolekcja sztuki dalekowschodniej), które Ignacy Jan Paderewski zapisał w testamencie Narodowi Polskiemu (dyspozytariuszem uczynił stołeczne Muzeum Narodowe) w 1930 roku. Na ekspozycji będzie można zobaczyć również najsłynniejsze portrety Paderewskiego czy pocztówkę ukazującą go z Wilsonem. O tym, jak bardzo popularnym był wówczas artystą, świadczy natomiast fotografia z 1932 roku. Widać na niej szesnastotysięczny tłum wielbicieli, który przybył posłuchać koncertu Paderewskiego w Madison Square Garden. 

Kolejną wystawą (prezentowaną od 22 czerwca) będzie ekspozycja poświęcona Józefowi Brandtowi, autorowi słynnych scen historycznych i rodzajowych.

Brandt nie ma wielkiej monografii pisanej i nie miał nigdy prawdziwej monografii w formie wystawy. Ogromna popularność Brandta sprawiała, że jego obrazy wystawiane po całej Europie głosiły sławę oręża polskiego i tym samym przypominały o Polsce

– zaznaczyła Morawińska. Obok obrazów, na wystawie będzie można zobaczyć rysunki oraz fotografie, którymi malarz się posługiwał w swoich pracach.

Obchody zwieńczy wystawa „Niepodległa 1918” (czynna od 26 października). Ma ona na celu pokazanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych wobec przemian zachodzących w kręgu polskiej sztuki w momencie odzyskania niepodległości. Wśród prezentowanych twórców znaleźli się m.in. Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, ale też przedstawiciele awangardy, jak Jerzy Hulewicz. Obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne druki ulotne i fotografie. Co ciekawe,wiele z prezentowanych na wystawie prac nie było dotąd pokazywanych.  
 

Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna opinia rzecznika unijnego Trybunału na temat polskiego sądownictwa! Na celowniku - Izba Dyscyplinarna

/ flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał kolejną opinię dotyczącą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem na cel wziął nowo utworzoną izbę Sądu Najwyższego. - Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z opinii rzecznika.

Rzecznik stwierdził w opinii też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

[polecam:https://niezalezna.pl/277046-czy-ktos-jeszcze-wie-o-co-im-chodzi-tsue-wydal-wyrok-ws-sadu-najwyzszego]

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl