Muzealny tryptyk o Niepodległej. WYSTAWA

/ mat.pras.

  

„Paderewski”, „Józef Brandt” i „Niepodległa – 1918” to trzy wielkie wystawy, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pierwszą ekspozycję, poświęconą jednemu z ojców niepodległości, będzie można zobaczyć już 17 lutego.

Nasze muzeum otrzymało status „narodowego” w momencie stworzenia Niepodległego Państwa Polskiego. Chcemy uczcić stulecie Odzyskania Niepodległości i pokazać je pod kilkoma aspektami. Stąd pomysł na tryptyk, trzy zupełnie różne wystawy

- powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji.

Projekt pod nazwą „3 × Niepodległa” wpisany jest do Programu Wieloletniego „Niepodległa” i został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jak zapowiedziała Morawińska, 17 lutego otwarta zostanie pierwsza z wystaw, poświęcona jednemu z ojców niepodległości – Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Był człowiekiem utalentowanym, wielkiej pracy i niebywałego poczucia odpowiedzialności. Mówiono o nim nie bez racji, że „wygrał niepodległość na fortepianie”. Dzięki jego staraniom, ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym z czternastu punktów programu, przygotowanego przez Woodrowa Wilsona dokładnie 100 lat temu

– stwierdziła dyrektor Muzeum Narodowego. Na wystawę złożą się osobiste pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki (jak choćby unikatowa kolekcja sztuki dalekowschodniej), które Ignacy Jan Paderewski zapisał w testamencie Narodowi Polskiemu (dyspozytariuszem uczynił stołeczne Muzeum Narodowe) w 1930 roku. Na ekspozycji będzie można zobaczyć również najsłynniejsze portrety Paderewskiego czy pocztówkę ukazującą go z Wilsonem. O tym, jak bardzo popularnym był wówczas artystą, świadczy natomiast fotografia z 1932 roku. Widać na niej szesnastotysięczny tłum wielbicieli, który przybył posłuchać koncertu Paderewskiego w Madison Square Garden. 

Kolejną wystawą (prezentowaną od 22 czerwca) będzie ekspozycja poświęcona Józefowi Brandtowi, autorowi słynnych scen historycznych i rodzajowych.

Brandt nie ma wielkiej monografii pisanej i nie miał nigdy prawdziwej monografii w formie wystawy. Ogromna popularność Brandta sprawiała, że jego obrazy wystawiane po całej Europie głosiły sławę oręża polskiego i tym samym przypominały o Polsce

– zaznaczyła Morawińska. Obok obrazów, na wystawie będzie można zobaczyć rysunki oraz fotografie, którymi malarz się posługiwał w swoich pracach.

Obchody zwieńczy wystawa „Niepodległa 1918” (czynna od 26 października). Ma ona na celu pokazanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych wobec przemian zachodzących w kręgu polskiej sztuki w momencie odzyskania niepodległości. Wśród prezentowanych twórców znaleźli się m.in. Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, ale też przedstawiciele awangardy, jak Jerzy Hulewicz. Obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne druki ulotne i fotografie. Co ciekawe,wiele z prezentowanych na wystawie prac nie było dotąd pokazywanych.  
 

Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prosi nauczycieli, żeby nie brali udziału w "Tęczowym Piątku"

/ Quince Media

  

Szef oświatowej "Solidarności" w Toruniu Jerzy Wiśniewski zwrócił się do dyrektorów szkół i nauczycieli z apelem o powstrzymanie się od udziału w akcji "Tęczowy Piątek". W liście napisał m.in., że pedagodzy są odpowiedzialni nie tylko za edukację, ale także zbawienie młodego pokolenia.

Zdjęcia listu wrzucane są do sieci przez niektórych nauczycieli. Wiśniewski w rozmowie z PAP potwierdził jego autentyczność i podkreślił, że wysłał go do dyrektorów szkół w Toruniu i okolicach, w których są struktury oświatowej "Solidarności".

"Chciałbym poprzestać na tym, co napisałem, gdyż nie chcę robić z tego sensacji. Nie jest to stanowisko całego zarządu komisji międzyzakładowej, ale moje. Chyba dopiero jutro ogłoszone zostanie, w których szkołach odbędzie się ta akcja. Jest to zachowywane zawsze w tajemnicy do ostatniego momentu. Dlatego wysłałem mój list do wszystkich szkół, w których są członkowie naszego związku - w Toruniu i okolicach"

- podkreślił Wiśniewski w rozmowie z PAP.

W swoim liście zwrócił uwagę m.in., że nauczyciele są odpowiedzialni nie tylko za edukację i wychowanie, ale także zbawienie młodego pokolenia.

"Propagowanie idei dotyczącej swobodnego wyboru tzw. orientacji seksualnej jest sprzeczne z zamysłem Boga zawartym w Księdze Rodzaju Pisma Świętego" - napisał przewodniczący oświatowej "Solidarności" w Toruniu.

Podkreślił zwracając się do nauczycieli, że większość z nich została ochrzczona, co zobowiązuje ich do udzielania wsparcia młodym ludziom, tak, aby unikali zagrożeń duchowych, przed którymi Bóg ostrzega swoimi przykazaniami.

"W oczywistej sprzeczności z tymi drogowskazami stoi postawa człowieka, który w swej dobroci jest gotów tolerować każde zachowanie drugiego człowieka, nawet takie, które może być przyczyną jego zguby. Pełnienie ważnej funkcji przewodnika ku dorosłości zobowiązuje nas do odpowiedzialności za przyszłość naszych podopiecznych - tą doczesną, a przede wszystkim wieczną"

- dodał Wiśniewski w liście.

Stwierdził, że osoby "dotknięte kryzysem tożsamości płci" winny zostać otoczone modlitwą oraz fachową pomocą. Przypomniał, że w minionym tygodniu obchodzona była 35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Wg szefa oświatowej "Solidarności" w Toruniu kapelan "Solidarności" łączył szacunek do każdego człowieka z konsekwentnym nazywaniem zła po imieniu.

"Całkowitym wypaczeniem ze strony środowisk LGBT jest nazywanie homofobami ludzi, którzy uważają za naturalny jedynie związek kobiety i mężczyzny"

- zakończył swój list Wiśniewski.

Organizowany przez Kampanię Przeciwko Homofobii "Tęczowy piątek" zaplanowano na 25 października. Akcja organizowana jest od 2016 r. Jak wyjaśnia KPH, celem jest okazanie wsparcia młodzieży LGBT.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl