Tęczowy orszak

  

W Hiszpanii już od wielu lat Orszak Trzech Króli zatracił religijny charakter. Nie śpiewa się kolęd, a Trzej Królowie nie idą do stajenki, by pokłonić się Dzieciątku Jezus, ale przy ogłuszającej muzyce uczestniczą w fieście przypominającej karnawał w Rio de Janeiro. A przecież Orszak Trzech Króli ma w Hiszpanii długą tradycję, sięgającą 1885 r.

To wielkie święto dla dzieci, które dzień wcześniej przygotowują strudzonym królom i ich wielbłądom napoje, by nazajutrz od królewskich paziów dostać cukierki i zabawki. Ta tradycja, tak jak inne, przeszkadza hiszpańskim lewakom rządzącym Madrytem, którzy postanowili, że tradycyjny orszak zastąpi defilada „trzech królowych”, organizowana przez lobby LGBTQI. Ta decyzja wywołała stanowczy sprzeciw mieszkańców. Ostatecznie sytuację uspokoił Paco Pérez, prezydent dystryktu Villa de Vallecas, przez który miał przejść orszak. Jednak i tak jedna z platform była owinięta tęczową flagą. Cieszmy się zatem, że w Polsce ulicami 644 miejscowości przeszedł Orszak Trzech Króli pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, a papież Franciszek wspomniał o nim po modlitwie „Anioł Pański”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts