„Die Welt” utyskuje nad losem niemieckich przedsiębiorców w Polsce, bo „wzrasta patriotyzm gospodarczy”

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/1588877

  

"Die Welt" zamieściło na swoich łamach tekst w oparciu o raport Niemieckiej Organizacji Wspierania Handlu Zagranicznego, z którego ma wynikać, że klimat dla niemieckich inwestorów stał się w Polsce "lodowaty", a powodem do niepokoju ma być dla nich również "wzrastający patriotyzm gospodarczy". Jest to o tyle zastanawiające, że jeszcze kilka dni temu "Deutsche Welle" informowało o... znakomitym roku dla polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej.

Tobias Kaiser, autor tekstu poświęconego niemieckim inwestorom, pisze o tym, że klimat dla inwestujących w Polsce staje się "lodowaty" i Niemcy coraz ostrożniej patrzą na możliwość inwestowania w naszym kraju. Powodem ma być uszczerbek na "stabilności i przewidywalności", za co odpowiedzialnością eksperci "Die Welt" obarczyli rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Na wielu zagranicznych rynkach klimat dla niemieckich firm staje się coraz bardziej niekorzystny: populistyczne rządy izolują swoje rynki, wymiar sprawiedliwości staje się nieobliczalny, w wielu miejscach nastroje wobec zagranicznych firm pogarszają się

- twierdzi Kaiser.

Powodem do obaw dla inwestorów ma być także "wzrastający patriotyzm gospodarczy". 

Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze kilka dni temu "Deutsche Welle" przekazywało informację o tym, że mimo napięć politycznych, był to dobry rok dla współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami.

Biznes po obu stronach granicy jak na razie wydaje się być jednak niewzruszony. W minionym roku nadal rosła wymiana handlowa, a niemieckie firmy chętnie inwestowały w Polsce. Nie brakowało także polskich inwestycji po drugiej stronie Odry

- można przeczytać na stronie "DW".

Dodatkowo, według przytaczanego przez "Deutsche Welle" badania - pomimo pewnych mankamentów przedstawianych przez część inwestorów - prowadzenie działalności w Polsce dobrze ocenia ponad 95 proc. niemieckich firm. Ponadto eksperci podkreślają, że przyszłość dla współpracy gospodarczej na linii Polska-Niemcy rysuje się optymistycznie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl