W toku śledztwa ustalono rosnącą ilość kolizji z udziałem tych samych osób. Dzięki precyzyjnej analizie zdarzeń, a także współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała od 2013 do 2016 roku na terenie różnych miast województwa lubuskiego.

W tym czasie członkowie grupy mogli upozorować nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych. W zależności od okoliczności zgłaszane były fikcyjne zdarzenia lub takie, w których pojazdy były specjalnie uszkadzane, co miało potwierdzać udział w stłuczce.

Do pozorowania kolizji wykorzystywano pojazdy różnych marek, których wartość oscylowała od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miało to istotny wpływ na wysokość odszkodowań.

Łącznie straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano na kwotę ponad 160 tysięcy złotych.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy wyraźnie wskazuje, że w grupie istniał wyraźny podział ról. Każda osoba odpowiadała za realizację innych zadań. Do uszkadzania pojazdów najczęściej dochodziło na posesji mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Tam też prawdopodobnie układano scenariusz zdarzenia, jaki następnie przedstawiany był w ubezpieczalniach. Sprawcami zgłoszonych kolizji najczęściej były osoby wyszukiwane przez tzw. „werbowników”.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 23 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymań dokonali funkcjonariusze CBŚP.

U dwóch zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono dwie jednostki broni palnej.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszono im zarzuty. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Jedenastu osobom przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani podejrzani są także o oszustwa i wyłudzanie odszkodowań. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni.