Były adwokat oskarżony o płatną protekcję

Gdańska prokuratura oskarżyła b. adwokata z Ostródy o płatną protekcję i oszustwo. 67-latek przyjął 30 tys. zł łapówki obiecując klientowi załatwienie korzystnego wyroku w sądzie. Pieniądze zatrzymał dla siebie. Po ujawnienie sprawy skreślono go z listy adwokatów.

pixabay.com

Śledztwo w tej sprawie prowadzili prokuratorzy z - mającego siedzibę w Gdańsku - Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Jak poinformowała dziś naczelnik Wydziału Olimpia Gapanowicz, akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Ostródzie. Byłemu adwokatowi grozi kara do 8 lat więzienia, a także grzywna i przepadek równowartości przyjętej łapówki.

Gapanowicz wyjaśniła w komunikacie, że 67-letni Andrzej S. popełnił przestępstwa, o które został oskarżony jesienią 2016 roku. Mężczyzna miał obiecać jednemu z klientów, że w zamian za 30 tys. zł, uzyska korzystne dla niego rozstrzygnięcie w sprawie cywilnej procedowanej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Adwokat miał zapewnić klienta, że pieniądze przekaże sędziemu i ławnikom sądowym.

Naczelnik poinformowała, że w śledztwie ustalono, iż Andrzej S., po przyjęciu pieniędzy, nie podjął żadnych działań związanych z obietnicą złożoną klientowi: całą sumę zachował dla siebie, umieszczając jej większość w sejfie w swojej kancelarii, a część wpłacając na konto.

Gapanowicz wyjaśniła, że śledztwo w tej sprawie prowadzili – pod nadzorem prokuratora z podległej jej jednostki, funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dodała, że w sprawie zastosowano kontrolowane wręczenie łapówki.

Andrzej S. po zatrzymaniu został tymczasowo aresztowany; z czasem ten środek zapobiegawczy zmieniono na poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Na poczet grożącej mu kary finansowej, na nieruchomości oskarżonego ustanowiono hipotekę przymusową.

Gapanowicz poinformowała, że Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie skreśliła oskarżonego z listy adwokatów.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#adwokat #oskarżenie #płatna protekcja #sędzia #kasta #wyrok #oszustwo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo