Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury odnaleziono zaginione w czasie wojny arcydzieło Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Obraz, namalowany w 1872 r., przed wojną stanowił ozdobę krakowskich sukiennic. Był uznawany za najcenniejsze zrabowane dzieło polskiego malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. 24 listopada obraz odnaleźli i zabezpieczyli na terenie Krakowa funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dziś w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (Rynek Główny 3) o godz. 11:30 odbędzie się prezentacja odnalezionego arcydzieła. Po niej odbędzie się uroczystość wręczenia odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” funkcjonariuszom Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie za szczególne zasługi w zakresie ochrony i zabezpieczania dóbr kultury.

W drugiej części uroczystości nastąpi przekazanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyrektorowi MNK umowy o dofinansowanie ze środków POIiŚ projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.