"Balcerowicz traci rozum". Plan Morawieckiego porównuje do polityki Białorusi i Rosji

/ / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

- Porównywanie Polski do Białorusi i Rosji świadczy o tym, że pan Leszek Balcerowicz traci rozum – uważa europoseł Zbigniew Kuźmiuk. – Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a Polakom żyje się coraz lepiej. I to jest najlepsza odpowiedź na pseudoargumenty Balcerowicza – twierdzi ekonomista Marian Szołucha. To komentarze do tweeta byłego wicepremiera i byłego prezesa NBP-u.

Leszek Balcerowicz opublikował na Twitterze komentarz do wypowiedzi Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, sprzed kilku miesięcy, w której szef PFR-u stwierdził, że „do tej pory obowiązywało w Polsce myślenie doraźne […]. Brakowało polityki strukturalnej. Plan Morawieckiego to zmienia”. Balcerowicz skomentował to następująco: „Plan Morawieckiego rozszerza interwencję polityków w gospodarkę. Najwięcej takiej polityki strukturalnej jest na Białorusi u Łukaszenki i w Rosji za Putina”.

O ocenę opinii Balcerowicza, porównującą polską politykę gospodarczą do prowadzonej przez Łukaszenkę i Putina, poprosiliśmy ekonomistę dr. Mariana Szołuchę, wykładowcę Akademii Finansów i Biznesu „Vistula”.

– Porównanie Polski do Białorusi i Rosji pominąłbym litościwym milczeniem. Jeśli zaś chodzi o meritum sprawy, to kwestia ta dotyczy podmiotowości Polski. Rządy, w których brał udział Leszek Balcerowicz, podejmowały decyzje, w wyniku których zagraniczne podmioty przejmowały polską gospodarkę, z wrażliwymi jej sektorami włącznie – powiedział „Codziennej” ekspert.  

Szołucha podkreślił, że od 2015 r. trwa przywracanie naszej gospodarce podmiotowości. Robiła to wcześniej z powodzeniem premier Beata Szydło, a teraz Mateusz Morawiecki chce wprowadzić polską gospodarkę do światowej ekstraklasy.

– To możliwy scenariusz, bo rozwijamy się obecnie w tempie, jakiego nie notowano od 1989 r. Rośnie PKB, spada bezrobocie, Polacy coraz więcej zarabiają, finanse publiczne są w bardzo dobrej kondycji – podkreślił ekonomista.

CZYTAJ WIĘCEJ: Balcerowicz ma tupet - przez jego "reformy" miliony Polaków klepało biedę, a teraz "ocenia" plany rządu


Według Szołuchy zarzut, że plan Morawieckiego przypomina interwencjonizm państwowy na Białorusi czy w Rosji, jest chybiony, bo nawet w odbiurokratyzowanych gospodarkach państwo jest obecne, wspiera własne firmy w kontaktach zagranicznych, reguluje też rynek wewnętrzny. – Wolny rynek i silne państwo muszą iść w parze. Dopiero wtedy działalności gospodarczej można zapewnić swobodne ramy, bezpieczeństwo, ład i zyski. Do tego są potrzebne sprawne sądy, policja, urzędy skarbowe – zaznaczył ekspert.


Jego zdaniem dziś widać realne efekty działań podjętych przez rząd ponad dwa lata temu. – Mam tu na myśli dane makroekonomiczne, które wskazują, że polska gospodarka – może oprócz rozpędzających się dopiero inwestycji – dynamicznie się rozwija, a Polakom żyje się coraz lepiej. To najlepsza odpowiedź na pseudoargumenty Balcerowicza – podsumował Szołucha.

Jeszcze dosadniej kontrowersyjnego tweeta skomentował europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Leszek Balcerowicz tkwił za komuny w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był nawet jej lektorem, więc wszystko mu się kojarzy z poprzednim ustrojem. Ja zagrożeń, o których mówi, nie dostrzegam. Jeśli chcemy mieć innowacyjną gospodarkę, to państwo musi w tym pomóc. A porównywanie Polski do Białorusi i Rosji świadczy, że pan Leszek Balcerowicz traci rozum – powiedział „Codziennej” Kuźmiuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl