Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Prawdziwe tłumy na Orszaku Trzech Króli w Krakowie – ZOBACZ NIEZWYKŁE ZDJĘCIA

Ulicami Krakowa po raz ósmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Monarchowie wyruszyli z trzech różnych kościołów, by spotkać się na Rynku Głównym w Krakowie. – Uznając Boga za króla tworzymy cywilizację miłości – mówił do uczestników orszaku metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Orszak Trzech Króli w Krakowie
fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Patrząc na królewskie korony na waszych głowach, chciałbym powiedzieć, że to cudowny dzień, ponieważ wyznając w narodzonym Jezusie Bożego syna, my także możemy razem z nim królować i to na wieczność całą (...) Uznając go za króla my sami królujemy i wznosimy się ponad to wszystko, co jest niedobre i złe, w nas i wokół nas, i tworzymy jego królestwo – prawdy, miłości i dobra, prawdziwą cywilizację miłości
– powiedział metropolita do zebranych na Rynku Głównym uczestników orszaku, mieszkańców i turystów.

Metropolita abp Marek Jędraszewski w tym roku po raz pierwszy poprowadził orszak „czerwony” (europejski) z Wawelu na krakowski Rynek. Metropolita przewodniczył także mszy św. w Katedrze Wawelskiej, poprzedzającej wymarsz orszaku. Przybyłych na Wawel uczestników mszy witał dźwięk Dzwonu Zygmunta.

W swojej homilii metropolita krakowski przypomniał o tym, „co się stało w Polsce w 1960 roku”.

To wspaniałe Święto Trzech Króli, które tak głęboko wpisało się w rzeczywistość naszego narodu, w 1960 roku uznane zostało jako dzień, w którym świętować nie należy, jako dzień zwykłej codziennej pracy, (...) – jakby chciano z naszej polskiej świadomości usunąć tę wielką wspaniałą prawdę, że oto Bóg nam się objawił, a my chcemy ciągle wychodzić jemu z radością na spotkanie
– powiedział metropolita.

Dokładnie 50 lat trwało zmaganie polskiego narodu, aby nie zapomnieć (...) o święcie, które jest dniem radości, aż wreszcie sejm polski w 2010 roku ustanowił na powrót Święto Trzech Króli jako wolne od pracy
– podkreślił abp Jędraszewski.

6 stycznia 2011 roku po raz pierwszy mogliśmy znowu świętować. Dzisiaj czynimy to po raz ósmy, właśnie w taki sposób – pełen radości, jako jedno wielkie święto wszystkich, zwłaszcza rodzin, bo nieoczekiwanie stało się to święto, świętowaniem rodzinnym
– powiedział abp Jędraszewski.

Na czele orszaku „zielonego” (symbolizującego kontynent azjatycki), do którego w tym roku przyłączyli się salezjanie i skupiony wokół nich wolontariat misyjny, niesiona była kopia ikony „Nieśmiertelni”, przedstawiająca męczenników chrześcijańskich i symbolizująca modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Wschodzie. Jak mówił salezjanin ks. dr Jan Hańderek, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, pośrodku oryginału ikony znajduje się krzyż bizantyjski, wykonany z odłamka bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo.

Metropolita i król orszaku „czerwonego” pokonali swoją trasę z Wawelu na Rynek pieszo; królowie orszaku „zielonego” i „niebieskiego” (afrykańskiego, który wyruszył po mszy św. w kościele św. Floriana) – przybyli na Rynek Gł. stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym.

Monarchowie spotkali się na Rynku Głównym, gdzie oddali hołd Świętej Rodzinie. Po odegraniu przez dzieci jasełek, metropolita podziękował zebranym i odmówił modlitwę Anioł Pański. Uroczystość zakończyło wspólne kolędowanie. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich 20 tysięcy królewskich koron z kartonu i 10 tysięcy śpiewników z kolędami.

W trakcie orszaku prowadzona była zbiórka na pomoc dla bezdomnych, udzielana przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. W zbiórce pomagali wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przebrani za anioły i diabły. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi cztery mieszkania wspierane, w których obecnie przebywa 13 osób, w tym czworo dzieci. Od połowy 2012 r. dzięki pomocy mieszkaniowej usamodzielniły się 53 osoby.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Kraków #Marek Jędraszewski #orszak trzech króli #Orszak Trzech Króli 2018 #Święto Trzech Króli

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo