Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy

premier.gov.pl

  

Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie pod koniec marca - informują litewskie media. Podkreślają, że przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków.

"Premier Polski przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Wilnie" - poinformował rzecznik prasowy premiera Litwy Tomas Berżinskas po telefonicznej rozmowie Skvernelisa i Morawieckiego.

Premier Polski zapowiedział, że weźmie udział w wileńskim spotkaniu premierów trzech państw bałtyckich w dniach 8-9 marca.

Wizyta polskiego premiera na Litwie będzie pierwszą od sześciu lat. Ostatnia miała miejsce we wrześniu 2011 roku.

Jak zaznaczają litewskie media, "Polska w ostatnim okresie zamroziła stosunki z Litwą na najwyższym szczeblu" z powodu braku postępu w rozstrzyganiu problemów polskiej mniejszości na Litwie.

Jak zauważa agencja BNS, "ostatnio zauważalne jest ocieplenie stosunków dwustronnych". Agencja przypomina, że we wrześniu ubiegłego roku z wizytą na Litwie gościł marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział udział w litewskich uroczystościach 100. rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy, 16 lutego br.

Litewscy komentatorzy zaznaczają, że Polska dąży do uzyskania poparcia Litwy w sporze z Unią Europejską. Litwie z kolei zależy na współpracy z Polską w dziecinie obronności i bezpieczeństwa energetycznego.

Piątkowa telefoniczna rozmowa Morawieckiego i Skvernelisa odbyła się z inicjatywy premiera Litwy. Premierzy rozmawiali o relacjach bilateralnych oraz o współpracy na forum UE. Opowiedzieli się za pogłębieniem dialogu w sprawach dwustronnych wymagających rozwiązania.

Premier Morawiecki - jak poinformował CIR - wskazał na potencjał współpracy i wspólnotę interesów obu państw w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, czy polityka wschodnia. Wyraził również gotowość do kontynuacji spotkań z premierami państw bałtyckich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Złote myśli Gersdorf: „Władza robi wszystko żeby zohydzić sędziów”. Ona tak serio?

Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Małgorzata Gersdorf pojawiła się na antenie TVN24 i w zasadzie już na „dzień dobry” zażądała dymisji ministra Zbigniewa Ziobro. I prezes Sądu Najwyższego odnosząc się do doniesień portalu Onet.pl przekonywała, że jest to przejaw „walki urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości z sędziami”. Podobnych „złotych myśli” w całym programie było jednak znacznie więcej.

Nie jest to walka sędziów z sędziami, tylko to jest walka urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości z wybranymi sędziami, którzy wypowiadają się nie po myśli władzy
- oznajmiła Gersdorf.

Następnie Małgorzata Gersdort przekonywała, że osoby, które brały udział w procederze hejtowania sędziów były awansowane przez wiceministra Łukasza Piebiaka.

Patrzę na to jak na jakąś ośmiornicę, która zaczyna zataczać coraz większe kręgi w wymiarze sprawiedliwość. Władza robi wszystko żeby zohydzić sędziów. To jest działanie przeciwko państwu, ponieważ zniszczenie sądów to jest zniszczenie państwa.
- oświadczyła Gersdorf.

To z kolei doprowadziło I prezes Sądu Najwyższego do jednego wniosku, który na antenie TVN24 powtarzała kilkakrotnie – żądanie dymisji ministra Ziobro.

Za dużo osób powiązanych z resortem sprawiedliwości jest wymienianych jako sprawcy i organizatorzy tych hejtów. Moim zdaniem minister Ziobro powinien podać się do dymisji nie tylko z tego powodu. Także ze względu na to, że w więzieniach doszło do samobójstw. Osadzeni nie zostali dopilnowani.
- stwierdziła Gersdorf.

Prezes Gersdorf wyraziła przy tym wątpliwość, że sprawa prób dyskredytacji sędziów zostanie szybko wyjaśniona.

Trudno wierzyć, że zostanie to szybko wyjaśnione, ponieważ pan minister Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym i ma bardzo duży wpływ na prokuraturę.
- zaznaczyła.

I znów wrócił wątek szefa resortu sprawiedliwości:

Ja gdybym była na miejscu ministra Ziobry, na pewno podałabym się do dymisji.
- zapewniała Gersdorf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVN24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl