Przedstawione senatorom projekty przewidują wymianę starych barier i zasieków o długości ok. 1052 km istniejących obecnie na odcinku granicy i budowę nowych zapór na odcinku o długości ok. 560 km. W sumie na południowej granicy USA sztuczne zapory, zasieki i mury będą miały długość ponad 1600 km. To prawie połowa długości granicy USA z Meksykiem, liczącej ponad 3100 km.

Projekt wymiany starych i budowy nowych zapór na granicy - zdaniem senatorów, którzy zapoznali się z tym planem i jego kosztorysem - jest najbardziej szczegółowym jak dotąd planem realizacji sztandarowej i najbardziej kontrowersyjnej obietnicy wyborczej prezydenta Donalda Trumpa - budowy "muru" na granicy z Meksykiem.

Prezydent Trump już wcześniej, podczas przelotu na pokładzie prezydenckiego Air Force One nad granicą z Meksykiem w lipcu ubiegłego roku powiedział dziennikarzom, że ostatecznie "mur" nie będzie zbudowany na całej długości południowej granicy, ale "będzie miał łączną długość od 1,1 tys. do 1,4 tys. km".

Donald Trump w projekcie budżetu na rozpoczęty 1 października 2017 roku bieżący rok budżetowy 2018 zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie 1,6 mld dolarów na budowę pierwszej fazy muru długości ok. 120 km, przede wszystkim na granicy Meksyku z Teksasem.