Piękny gest premiera Orbana! Oto, co zamieścił na Facebooku po wizycie Mateusza Morawieckiego

/ flickr.com/Kancelaria Premiera/Domena Publiczna

  

- Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - te słowa, stanowiące pierwsze wersy polskiego hymnu, w języku węgierskim i angielskim zamieścił dziś na Facebooku Viktor Orban, premier Węgier, który wczoraj gościł w swoim kraju premiera RP, Mateusza Morawieckiego. Była to pierwsza zagraniczna wizyta nowego szefa rządu polskiego.

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy"

- te słowa polskiego hymnu w języku węgierskim i angielskim zawarł Viktor Orban w zamieszczonym na Facebooku poście z filmem podsumowującym wczorajszą wizytę na Węgrzech premiera Mateusza Morawieckiego.

Była to pierwsza zagraniczna wizyta Morawieckiego po zaprzysiężeniu go w grudniu na szefa polskiego rządu. Jej głównym punktem była rozmowa prezesa Rady Ministrów z premierem Węgier, Viktorem Orbanem. Politycy poruszali przede wszystkim kwestie wzajemnej współpracy oraz planów stojących przed naszymi państwami. Istotnym wątkiem rozmowy był także kryzys migracyjny i związane z nim działania Unii Europejskiej.

- Wierzę, że tak podobnie myślące narody - jak polski i węgierski - mogą wspólnie, bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy

- powiedział wczoraj po spotkaniu z Orbanem Morawiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki: Państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują

W wieczornej rozmowie w TVP Info z szefem węgierskiego rządu, Viktor Orban zapewnił, że Węgry poprą Polskę w jej sporze z Komisją Europejską.

- Węgry stoją za Polską. Obecna procedura KE wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe

- powiedział premier Węgier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Facebook, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bliski współpracownik Jana Olszewskiego o byłym premierze: jeden z ojców niepodległości Polski

/ twitter.com/GPtygodnik

  

Miałem ten zaszczyt, honor współpracować z premierem Janem Olszewskim. To postać, która w moim przekonaniu brała udział w najważniejszych wydarzeniach w najnowszej historii Polski – powiedział na antenie Telewizji Republika w programie ,,Wolne głosy - popołudnie'' historyk, Andrzej Anusz.

Anusz był bliskim współpracownikiem Jana Olszewskiego. Na antenie Telewizji Republika został zapytany przez redaktora Michała Bąka jak zapamiętał śp. premiera.

Miałem ten zaszczyt i honor współpracować z panem premierem Janem Olszewskim, jeszcze pod koniec lat 80-tych. Jan Olszewski dla mnie był osobą, która uosabiała ciągłość między II Rzeczpospolitą a tą nową odrodzoną Rzeczpospolitą

– powiedział wczoraj w TV Republika historyk.

Dodał, że były premier był „osobą ukształtowaną w wolnej Polsce i później osobą, która nie zgadzała się z komunistyczną rzeczywistością i która walczyła”.

„Postać legendarna, obrońca w procesach politycznych już w latach 60-tych. Postać, która w moim przekonaniu brała udział w najważniejszych wydarzeniach w najnowszej historii Polski. Miałem ten zaszczyt, honor współpracować z premierem Janem Olszewskim – wspominał Andrzej Anusz.

Gość Telewizji Republika zaznaczył, że Jan Olszewski to postać z jednej strony legendarna, a z drugiej rzeczywista.

W moim przekonaniu jest to jeden z ojców niepodległości Polski i co do tego nie ma dla mnie żadnych wątpliwości – stwierdził historyk goszczący wczoraj w programie ,,Wolne głosy - popołudnie'' na antenie Telewizji Republika.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Dzisiaj odbędą się główne uroczystości pogrzebowe śp. premiera Jana Olszewskiego. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. [polecam:https://niezalezna.pl/259139-uroczystosci-pogrzebowe-sp-jana-olszewskiego-msza-zalobna-rozpocznie-sie-o-godz-11] Po południu Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl